Olympic Medalists

The modern Olympic Games are an international sporting event held once every four years. The first summer games were held in 1896, with a winter competition added in 1924. This is a list of athletes who have been awarded medals. At this point, the list is not complete.
Display      more options...
NameYearMedalEventCountryOther Names
Ioannis Andreou1896silverswimming - 1200 m freestyleGreece
Arthur Blake1896silver1500 mUnited States
Thomas Burke1896gold400 mUnited States
Thomas Burke1896gold100 mUnited States
Spyridon Chazapis1896silverswimming - 100 m freestyle for sailorsGreece
Efstathios Chorafas1896bronzeswimming - 400 m freestyleGreece
Efstathios Chorafas1896bronzeswimming - 1200 m freestyleGreece
Ellery Harding Clark1896goldhigh jumpUnited States
Ellery Harding Clark1896goldlong jumpUnited States
James B. Connolly1896silverhigh jumpUnited States
James B. Connolly1896goldtriple jumpUnited States
James B. Connolly1896bronzelong jumpUnited States
Thomas Curtis1896gold110 m hurdlesUnited States
Evangelos Damaskos1896bronzepole vaultGreece
Nándor Dáni1896silver800 mHungary
Dimitrios Drivas1896bronzeswimming - 100 m freestyle for sailorsGreece
Edwin Flack1896gold1500 mAustralia
Robert Garrett1896goldshot putUnited States
Robert Garrett1896silverlong jumpUnited States
Robert Garrett1896golddiscus throwUnited States
Robert Garrett1896silverhigh jumpUnited States
Charles Gmelin1896bronze400 mUnited Kingdom
Dimitrios Golemis1896bronze800 mGreece
Grantley Goulding1896silver110 m hurdlesUnited Kingdom
Miltiadis Gouskos1896silvershot putGreece
Alfréd Hajós1896goldswimming - 100 m freestyleHungary
Alfréd Hajós1896goldswimming - 1200 m freestyleHungary
Otto Herschmann1896silverswimming - 100 m freestyleAustria
Fritz Hofmann1896silver100 mGermany
William Hoyt1896goldpole vaultUnited States
Herbert Jamison1896silver400 mUnited States
Dionysios Kasdaglis1896silvertennisGreece
Gyula Kellner1896bronzemarathonHungary
Francis Lane1896bronze100 mUnited States
Albin Lermusiaux1896bronze1500 mFrance
Spyridon Louis1896goldmarathonGreece
Ioannis Malokinis1896goldswimming - 100 m freestyle for sailorsGreece
Paul Neumann1896goldswimming - 400 m freestyleAustria
Georgios Papasideris1896bronzeshot putGreece
Panagiotis Paraskevopoulos1896silverdiscus throwGreece
Antonios Pepanos1896silverswimming - 400 m freestyleGreece
Ioannis Persakis1896bronzetriple jumpGreece
Alajos Szokolyi1896bronze100 mHungary
Momčilo Tapavica1896bronzetennisHungary(Tapavicza)
Ioannis Theodoropoulos1896bronzepole vaultGreece
Alexandre Tuffère1896silvertriple jumpFrance
Albert Tyler1896silverpole vaultUnited States
Charilaos Vasilakos1896silvermarathonGreece
Sotirios Versis1896bronzediscus throwGreece
Carl Albert Andersen1900bronzepole vaultNorway
Saint George Ashe1900bronzerowingUnited Kingdom
Rudolf Bauer1900golddiscus throwHungary
Irving Baxter1900silverlong jump - standingUnited States
Irving Baxter1900silvertriple jump - standingUnited States
Irving Baxter1900goldpole vaultUnited States
Irving Baxter1900goldhigh jumpUnited States
Irving Baxter1900silverhigh jump - standingUnited States
Charles Bennett1900gold5000 m teamMixed Team
Charles Bennett1900silver4000 m steeplechaseUnited Kingdom
Charles Bennett1900gold1500 mUnited Kingdom
J. Bertrand1900silverswimming - 200 m teamFrance
John Bray1900bronze1500 mUnited States
Hermanus Brockmann1900goldrowingNetherlands
Hermanus Brockmann1900silverrowingNetherlands
Hermanus Brockmann1900bronzerowingNetherlands
Prospère Bruggeman1900silverrowingBelgium
William Burgess1900bronzewater poloFrance
Victor Cadet1900silverswimming - 200 m teamFrance
André Castanet1900silver5000 m teamFrance
Émile Champion1900silvermarathonFrance
Albert Champoudry1900silver5000 m teamFrance
Jean Chastanié1900silver5000 m teamFrance
Jean Chastanié1900bronze3000 m steeplechaseFrance
Thomas Coe1900goldwater poloUnited Kingdom
Henri Cohen1900silverwater poloBelgium
Meredith Colkett1900silverpole vaultUnited States
James B. Connolly1900silvertriple jumpUnited States
Eugène Coulon1900bronzewater poloFrance
John Cregan1900silver800 mUnited States
Jean de Backer1900silverwater poloBelgium
Victor de Behr1900silverwater poloBelgium
Alphonse Decuyper1900bronzewater poloFrance
Henri Deloge1900silver5000 m teamFrance
John Derbyshire1900goldwater poloUnited Kingdom
Charles Devendeville1900goldswimming - underwaterFrance
Marcel Devenot1900bronzewater poloFrance
Reginald Doherty1900goldtennisUnited Kingdom
Reginald Doherty1900goldtennisUnited Kingdom
Reginald Doherty1900bronzetennisUnited Kingdom
Émile Druart1900silverarchery - à la herseBelgium
Ray Ewry1900goldlong jump - standingUnited States
Ray Ewry1900goldtriple jump - standingUnited States
Ray Ewry1900goldhigh jump - standingUnited States
Jean Fardelle1900bronzewater poloFrance
Ernst Fast1900bronzemarathonSweden
Eugène Favier1900bronzewater poloFrance
Fernand Feyaerts1900silverwater poloBelgium
Émile Fisseux1900bronzearchery - au cordon doré 50 mFrance
John Flanagan1900goldhammer throwUnited States
Emmanuel Foulon1900goldarchery - à la herseBelgium
Julius Frey1900goldswimming - 200 m teamGermany
Robert Garrett1900bronzeshot putUnited States
Robert Garrett1900bronzetriple jump - standingUnited States
Louis Glineur1900bronzearchery - à la pyramideBelgium
Lajos Gönczy1900bronzehigh jumpHungary
Oscar Grégoire1900silverwater poloBelgium
Émile Grumiaux1900goldarchery - à la pyramideFrance
Max Hainle1900goldswimming - 200 m teamGermany
David Hall1900bronze800 mUnited States
Zoltán Halmay1900silverswimming - 200 m freestyleHungary
Zoltán Halmay1900silverswimming - 4000 m freestyleHungary
Zoltán Halmay1900bronzeswimming - 1500 m freestyleHungary
Truxtun Hare1900silverhammer throwUnited States
Henri Helle1900silverarchery - au chapelet 50 mFrance
Henri Hérouin1900goldarchery - au cordon doré 50 mFrance
Coenraad Hiebendaal1900silverrowingNetherlands
Maurice Hochepied1900silverswimming - 200 m teamFrance
Victor Hochepied1900silverswimming - 200 m teamFrance
William Holland1900silver400 mUnited States
Ernst Hoppenberg1900goldswimming - 200 m teamGermany
Ernst Hoppenberg1900goldswimming - 200 m backstrokeGermany
Philippe Houben1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
František Janda-Suk1900silverdiscus throwBohemia
Frank Jarvis1900gold100 mUnited States
John Arthur Jarvis1900goldswimming - 4000 m freestyleUnited Kingdom
John Arthur Jarvis1900goldswimming - 1500 m freestyleUnited Kingdom
Marion Jones Farquhar1900bronzetennisUnited States
Peter Kemp1900bronzeswimming - 200 m obstacleUnited Kingdom
Peter Kemp1900goldwater poloUnited Kingdom
Roelof Klein1900goldrowingNetherlands
Roelof Klein1900bronzerowingNetherlands
Alvin Kraenzlein1900gold110 m hurdlesUnited States
Alvin Kraenzlein1900gold60 mUnited States
Alvin Kraenzlein1900gold200 m hurdlesUnited States
Frederick Lane1900goldswimming - 200 m obstacleAustralia
Frederick Lane1900goldswimming - 200 m freestyleAustralia
Louis Laufray1900bronzewater poloFrance
Patrick Leahy1900bronzelong jumpUnited Kingdom
Patrick Leahy1900silverhigh jumpUnited Kingdom
Ruurd Leegstra1900bronzerowingNetherlands
Leriche1900bronzewater poloFrance
Georges Leuillieux1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
William Lister1900goldwater poloUnited Kingdom
Maxie Long1900gold400 mUnited States
Peder Lykkeberg1900bronzeswimming - underwaterDenmark
Louis Martin1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
Louis Martin1900bronzeswimming - 4000 m freestyleFrance
Josiah McCracken1900bronzehammer throwUnited States
Josiah McCracken1900silvershot putUnited States
John McLean1900silver110 m hurdlesUnited States
Désiré Mérchez1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
Émile Mercier1900bronzearchery - au chapelet 50 mFrance
Albert Michant1900silverwater poloBelgium
Frederick Moloney1900bronze110 m hurdlesUnited States
Eugène Mougin1900goldarchery - au chapelet 50 mFrance
George Orton1900bronze400 m hurdlesCanada
George Orton1900gold3000 m steeplechaseCanada
Henri Peslier1900bronzewater poloFrance
Auguste Pesloy1900bronzewater poloFrance
Charles Frédéric Petit1900bronzearchery - au chapelet 33 mFrance
Charles Frédéric Petit1900bronzearchery - au cordon doré 33 mFrance
Daria Pratt1900bronzegolfUnited States
Myer Prinstein1900silverlong jumpUnited States(Prinsztejn)
Myer Prinstein1900goldtriple jumpUnited States(Prinsztejn)
Norman Pritchard1900silver200 mIndia
Norman Pritchard1900silver200 m hurdlesIndia
Gaston Ragueneau1900silver5000 m teamFrance
John Rimmer1900gold5000 m teamMixed Team
Arthur Robertson1900goldwater poloUnited Kingdom
Eric Robinson1900goldwater poloUnited Kingdom
Sidney Robinson1900gold5000 m teamMixed Team
Sidney Robinson1900bronze4000 m steeplechaseUnited Kingdom
Sidney Robinson1900silver3000 m steeplechaseUnited Kingdom
Hedwiga Rosenbaumová1900bronzetennisBohemia (Mixed team)(Rosenbaum)
Hedwiga Rosenbaumová1900bronzetennisBohemia(Rosenbaum)
Stanley Rowley1900bronze60 mAustralia
Stanley Rowley1900gold5000 m teamMixed Team
Stanley Rowley1900bronze200 mAustralia
Stanley Rowley1900bronze100 mAustralia
Karl Ruberl1900bronzeswimming - 200 m freestyleAustria
Karl Ruberl1900silverswimming - 200 m backstrokeAustria
Max Schöne1900goldswimming - 200 m teamGermany
Ernst Schultz1900bronze400 mDenmark
Auguste Serrurier1900silverarchery - à la pyramideFrance
Auguste Serrurier1900silverarchery - à la herseFrance
Lewis Sheldon1900bronzetriple jumpUnited States
Lewis Sheldon1900bronzehigh jump - standingUnited States
Richard Sheldon1900goldshot putUnited States
Richard Sheldon1900bronzediscus throwUnited States
André Six1900silverswimming - underwaterFrance
Victor Sonnemans1900silverwater poloBelgium
Konrad Stäheli1900bronzeshootingSwitzerland
Konrad Stäheli1900goldshootingSwitzerland
Konrad Stäheli1900goldshootingSwitzerland
Konrad Stäheli1900goldshootingSwitzerland
René Tartara1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
Henri Tauzin1900silver400 m hurdlesFrance
Walter B. Tewksbury1900silver60 mUnited States
Walter B. Tewksbury1900gold400 m hurdlesUnited States
Walter B. Tewksbury1900silver100 mUnited States
Walter B. Tewksbury1900gold200 mUnited States
Walter B. Tewksbury1900bronze200 m hurdlesUnited States
Michel Théato1900goldmarathonFrance
Victor Thibault1900silverarchery - au chapelet 33 mFrance
Victor Thibault1900silverarchery - au cordon doré 33 mFrance
Émile Torchebœuf1900bronzelong jump - standingFrance
Charles Treffel1900bronzewater poloFrance
Alfred Tysoe1900gold5000 m teamMixed Team
Hubert Van Innis1900silverarchery - au cordon doré 50 mBelgium
Hubert Van Innis1900goldarchery - au cordon doré 33 mBelgium
Hubert Van Innis1900goldarchery - au chapelet 33 mBelgium
Paul Vasseur1900bronzewater poloFrance
Jules Verbecke1900silverswimming - 200 m teamFrance
Herbert von Petersdorff1900goldswimming - 200 m teamGermany
Otto Wahle1900silverswimming - 200 m obstacleAustria
Otto Wahle1900silverswimming - 1500 m freestyleAustria
Archibald Warden1900bronzetennisUnited Kingdom (Mixed team)
George Wilkinson1900goldwater poloUnited Kingdom
Johannes Drost1900bronzeswimmingNetherlands
Edgar H. Adams1904silverdiving - plunge for distanceUnited States
Lesley Ashburner1904bronze110 m hurdlesUnited States
Alphonzo Bell1904silvertennisUnited States
Alphonzo Bell1904bronzetennisUnited States
John Biller1904bronzelong jump - standingUnited States
Walter Brack1904goldswimming - 100 m backstrokeGermany
Walter Brack1904silverswimming - 400 m breaststrokeGermany
Alfred Braunschweiger1904bronzediving - platformGermany
Emil Breitkreutz1904bronze800 mUnited States
George Bryant1904goldarchery - American roundUnited States
George Bryant1904bronzearchery - team roundUnited States
George Bryant1904goldarchery - York roundUnited States
Wallace Bryant1904bronzearchery - team roundUnited States
Douglass Cadwallader1904bronzegolfUnited States
Nathaniel John Cartmell1904silver200 mUnited States
Nathaniel John Cartmell1904silver100 mUnited States
Frank Castleman1904silver200 m hurdlesUnited States
William Clark1904silverarchery - team roundUnited States
Wesley Coe1904silvershot putUnited States
Emma Cooke1904silverarchery - team roundUnited States
Emma Cooke1904silverarchery - national roundUnited States
Emma Cooke1904silverarchery - Columbia roundUnited States
Albert Corey1904silvermarathonUnited States(Coray)
Albert Corey1904silver4 mile teamMixed Team(Coray)
Cormic Cosgrove1904bronzefootballUnited States
Cyrus E. Dallin1904bronzearcheryUnited States
John Daly1904silver3000 m steeplechaseUnited Kingdom
Charles Daniels1904goldswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Charles Daniels1904bronzeswimming - 50 yard freestyleUnited States
Charles Daniels1904goldswimming - 400 m freestyleUnited States
Charles Daniels1904goldswimming - 200 m freestyleUnited States
Charles Daniels1904silverswimming - 100 m freestyleUnited States
Étienne Desmarteau1904gold56 lb weight throwCanada
John DeWitt1904silverhammer throwUnited States
William Dickey1904golddiving - plunge for distanceUnited States
Burton Downing1904goldcycling - trackUnited States
Burton Downing1904goldcycling - trackUnited States
Burton Downing1904silvercycling - trackUnited States
Burton Downing1904silvercycling - trackUnited States
Burton Downing1904silvercycling - trackUnited States
Burton Downing1904bronzecycling - trackUnited States
Samuel Duvall1904silverarchery - team roundUnited States
Charles Dvorak1904goldpole vaultUnited States
Max Emmerich1904goldathletics triathlonUnited States
Frederick Englehardt1904silvertriple jumpUnited States
Gwynne Evans1904bronzewater poloUnited States
Gwynne Evans1904bronzeswimmingUnited States
Ray Ewry1904goldlong jump - standingUnited States
Ray Ewry1904goldtriple jump - standingUnited States
Ray Ewry1904goldhigh jump - standingUnited States
Lawrence Feuerbach1904bronzeshot putUnited States
John Flanagan1904goldhammer throwUnited States
John Flanagan1904silver56 lb weight throwUnited States
Daniel Frank1904silverlong jumpUnited States
Francis Gailey1904silverswimming - 880 yard freestyleUnited States
Francis Gailey1904silverswimming - 400 m freestyleUnited States
Francis Gailey1904silverswimming - 200 m freestyleUnited States
Francis Gailey1904bronzeswimming - 1500 m freestyleUnited States
Nikolaos Georgantas1904bronzediscus throwGreece
Augustus Goessling1904bronzewater poloUnited States
Hugo Goetz1904silverswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Leo Goodwin1904goldwater poloUnited States
Leo Goodwin1904goldswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Leo Goodwin1904bronzediving - plunge for distanceUnited States
John Grieb1904silverathletics triathlonUnited States
Herman Groman1904bronze400 mUnited States
Adam Gunn1904silverdecathlonUnited States
Archie Hahn1904gold100 mUnited States
Archie Hahn1904gold60 mUnited States
Archie Hahn1904gold200 mUnited States
Zoltán Halmay1904goldswimming - 50 yard freestyleHungary
Zoltán Halmay1904goldswimming - 100 m freestyleHungary
David Hammond1904silverswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Louis Handley1904goldswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States(de Breda)
Jam Handy1904bronzeswimming - 400 m breaststrokeUnited States
Truxtun Hare1904bronzedecathlonUnited States
Sidney Hatch1904silver4 mile teamMixed Team
Lacey Hearn1904bronze1500 mUnited States
Lacey Hearn1904silver4 mile teamMixed Team
Thomas Hicks1904goldmarathonUnited States
Harry Hillman1904gold400 mUnited States
Harry Hillman1904gold200 m hurdlesUnited States
Harry Hillman1904gold400 m hurdlesUnited States
Georg Hoffmann1904silverswimming - 100 yard backstrokeGermany
Georg Hoffmann1904silverdiving - platformGermany
William Hogenson1904bronze100 mUnited States
William Hogenson1904silver60 mUnited States
William Hogenson1904bronze200 mUnited States
Matilda Howell1904goldarchery - team roundUnited States
Matilda Howell1904goldarchery - national roundUnited States
Matilda Howell1904goldarchery - Columbia roundUnited States
Charles Hubbard1904silverarchery - team roundUnited States
Claude Jameson1904bronzefootballUnited States
Orus Jones1904bronzegolfUnited States
Samuel Jones1904goldhigh jumpUnited States
Frank Kehoe1904bronzediving - platformUnited States
Tom Kiely1904golddecathlonUnited Kingdom
Charles King1904silvertriple jump - standingUnited States
Charles King1904silverlong jump - standingUnited States
Géza Kiss1904silverswimming - 1500 m freestyleHungary
Géza Kiss1904bronzeswimming - 880 yard freestyleHungary
Scott Leary1904silverswimming - 50 yard freestyleUnited States
Scott Leary1904bronzeswimming - 100 m freestyleUnited States
James Lightbody1904gold800 mUnited States
James Lightbody1904silver4 mile teamMixed Team
James Lightbody1904gold3000 m steeplechaseUnited States
James Lightbody1904gold1500 mUnited States
Louis W. Maxson1904goldarchery - team roundUnited States
Burt McKinnie1904silvergolfUnited States
Burt McKinnie1904bronzegolfUnited States
William Merz1904bronzeathletics triathlonUnited States
James Mitchell1904bronze56 lb weight throwUnited States(Mitchel)
Fay Moulton1904bronze60 mUnited States
David Munson1904gold4 mile teamUnited States
Arthur L. Newton1904bronzemarathonUnited States
Arthur L. Newton1904gold4 mile teamUnited States
Arthur L. Newton1904bronze3000 m steeplechaseUnited States
William R. Orthwein1904bronzeswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Paul Pilgrim1904gold4 mile teamUnited States
George Poage1904bronze400 m hurdlesUnited States
George Poage1904bronze200 m hurdlesUnited States
Eliza Pollock1904goldarchery - team roundUnited States
Eliza Pollock1904bronzearchery - national roundUnited States
Eliza Pollock1904bronzearchery - Columbia roundUnited States
Simeon Price1904bronzegolfUnited States
Myer Prinstein1904goldtriple jumpUnited States(Prinsztejn)
Myer Prinstein1904goldlong jumpUnited States(Prinsztejn)
Emil Rausch1904goldswimming - 880 yard freestyleGermany
Emil Rausch1904bronzeswimming - 200 m freestyleGermany
Emil Rausch1904goldswimming - 1500 m freestyleGermany
Amedee Reyburn1904bronzeswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Amedee Reyburn1904bronzewater poloUnited States
Henry B. Richardson1904bronzearchery - team roundUnited States
Lawson Robertson1904bronzestanding high jumpUnited States
Ralph Rose1904bronzehammer throwUnited States
Ralph Rose1904goldshot putUnited States
Ralph Rose1904silverdiscus throwUnited States
Joseph Ruddy1904goldswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
LeRoy Samse1904silverpole vaultUnited States
Frederick Schule1904gold110 m hurdlesUnited States
Marquard Schwarz1904bronzeswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Garrett Serviss1904silverhigh jumpUnited States
George Sheldon1904golddiving - platformUnited States
Martin Sheridan1904golddiscus throwUnited States
Thaddeus Shideler1904silver110 m hurdlesUnited States
Galen Spencer1904goldarchery - team roundUnited States
Joseph Stadler1904silverhigh jump - standingUnited States
Joseph Stadler1904bronzetriple jump - standingUnited States
Robert Stangland1904bronzetriple jumpUnited States
Robert Stangland1904bronzelong jumpUnited States
Leonora Taylor1904goldarchery - team roundUnited States
Mabel Taylor1904silverarchery - teamUnited States
William Thompson1904bronzearchery - American roundUnited States
William Thompson1904goldarchery - team roundUnited States
William Thompson1904bronzearchery - York roundUnited States
Raymond Thorne1904silverswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
Constance Titus1904bronzerowingUnited States
Manfred Toeppen1904bronzewater poloUnited States
William Tuttle1904silverswimming - 4x50 yard freestyle relayUnited States
George Underwood1904gold4 mile teamUnited States
Howard Valentine1904silver800 mUnited States
Howard Valentine1904gold4 mile teamUnited States
Albertson Van Zo Post1904bronzefencingUnited States
Albertson Van Zo Post1904goldfencingUnited States
Albertson Van Zo Post1904goldfencingUnited States
Albertson Van Zo Post1904silverfencingUnited States
Albertson Van Zo Post1904bronzefencingUnited States
Frank Verner1904silver4 mile teamMixed Team
Frank Verner1904silver1500 mUnited States
Otto Wahle1904bronzeswimming - 400 m freestyleAustria
Frank Waller1904silver400 mUnited States
Frank Waller1904silver400 m hurdlesUnited States
Paul Weinstein1904bronzehigh jumpGermany
Louis Wilkins1904bronzepole vaultUnited States
Robert Williams1904silverarchery - York roundUnited States
Robert Williams1904silverarchery - American roundUnited States
Robert Williams1904goldarchery - team roundUnited States
Charles S. Woodruff1904silverarchery - team roundUnited States
Emily Woodruff1904goldarchery - team roundUnited States
Georg Zacharias1904goldswimming - 400 m breaststrokeGermany
Georg Zacharias1904bronzeswimming - 100 m backstrokeGermany
Tim Ahearne1908goldtriple jumpUnited Kingdom
Robert Andersson1908bronzewater poloSweden
Géo André1908silverhigh jumpFrance
Georges André1908silverhigh jumpFrance
Edward Archibald1908bronzepole vaultCanada
Charles Bacon1908gold400 m hurdlesUnited States
Sydney Battersby1908silverswimming - 1500 m freestyleUnited Kingdom
Frank Beaurepaire1908silverswimming - 400 m freestyleAustralasia
Frank Beaurepaire1908bronzeswimming - 1500 m freestyleAustralasia
Kurt Behrens1908silverdiving - springboardGermany
Erik Bergvall1908bronzewater poloSweden
Arno Bieberstein1908goldswimming - 100 m backstrokeGermany
John Biller1908silverhigh jump - standingUnited States
Ödön Bodor1908bronzemedley relayHungary
Victor Boin1908silverwater poloBelgium
George Bonhag1908silver3 mile teamUnited States
Hanns Braun1908bronze800 mGermany
Hanns Braun1908silvermedley relayGermany
Calvin Bricker1908bronzelong jumpCanada
Reginald Brooks-King1908silverarchery - York roundUnited Kingdom
Neville Bulwer-Lytton1908bronzejeu de paumeUnited Kingdom
Gustave Cabaret1908bronzearchery - continental style 50 mFrance
Nathaniel John Cartmell1908goldmedley relayUnited States
Nathaniel John Cartmell1908bronze200 mUnited States
Oswald Carver1908bronzerowingUnited Kingdom
Clement Cazalet1908bronzetennisUnited Kingdom
Robert Cloughen1908silver200 mUnited States
William Coales1908gold3 mile teamUnited Kingdom
Edward Cooke1908goldpole vaultUnited States
George Cornet1908goldwater poloUnited Kingdom
Collier Cudmore1908goldrowingAustralia
Ludvig Dam1908silverswimming - 100 m backstrokeDenmark
Charles Daniels1908bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Charles Daniels1908goldswimming - 100 m freestyleUnited States
Joe Deakin1908gold3 mile teamUnited Kingdom
Louis Bonniot de Fleurac1908bronze3 mile teamFrance
Alastair Denniston1908bronzefield hockeyGreat Britain
John Derbyshire1908goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Charlotte Dod1908silverarchery - national roundUnited Kingdom
William Dod1908goldarchery - York roundUnited Kingdom
Reginald Doherty1908goldtennisUnited Kingdom
Herman Donners1908silverwater poloBelgium
Michalis Dorizas1908silverjavelin throw - freestyleGreece
Joseph Dreher1908bronze3 mile teamFrance
Wilberforce Eaves1908bronzetennisGreat Britain
Ernest Ebbage1908bronzetug of warGreat Britain
Hans Eicke1908silvermedley relayGermany
John Eisele1908bronze3200 m steeplechaseUnited States
John Eisele1908silver3 mile teamUnited States
Llewellyn Evans1908bronzefield hockeyGreat Britain
Ray Ewry1908goldlong jump - standingUnited States
Ray Ewry1908goldhigh jump - standingUnited States
Fernand Feyaerts1908silverwater poloBelgium
John Flanagan1908goldhammer throwUnited States
Joseph Forshaw1908bronzemarathonUnited States
Charles Forsyth1908goldwater poloUnited Kingdom
William Foster1908goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Hew Fraser1908bronzefield hockeyUnited Kingdom
George Gaidzik1908bronzediving - springboardUnited States
John Garrels1908silver110 m hurdlesUnited States
John Garrels1908bronzeshot putUnited States
Merritt Giffin1908silverdiscus throwUnited States
Alfred Carlton Gilbert1908goldpole vaultUnited States
Leo Goodwin1908bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Oscar Grégoire1908silverwater poloBelgium
Eugène Grisot1908goldarchery - continental style 50 mFrance
Norman Hallows1908bronze1500 mUnited Kingdom
Zoltán Halmay1908silverswimming - 4x200 m freestyle relayHungary
Zoltán Halmay1908silverswimming - 100 m freestyleHungary
Arne Halse1908bronzejavelin throw - freestyleNorway
Arne Halse1908silverjavelin throwNorway
Wyndham Halswelle1908gold400 mUnited Kingdom
William Hamilton1908goldmedley relayUnited States
Pontus Hansson1908bronzewater poloSweden
Pontus Hansson1908bronzeswimming - 200 m breaststrokeSweden
Herbert Haresnape1908bronzeswimming - 100 m backstrokeUnited Kingdom
Johnny Hayes1908goldmarathonUnited States
Harry Hebner1908bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Charles Hefferon1908silvermarathonSouth Africa
Beatrice Hill-Lowe1908bronzearchery - national roundUnited Kingdom
Harry Hillman1908silver400 m hurdlesUnited States
Arthur Hoffmann1908silvermedley relayGermany
Hermannus Höfte1908bronzerowingNetherlands
Frederick Holman1908goldswimming - 200 m breaststrokeUnited Kingdom
Denis Horgan1908silvershot putUnited Kingdom
Bill Horr1908bronzediscus throwUnited States
Bill Horr1908silverdiscus throw - ancient styleUnited States
Frank Irons1908goldlong jumpUnited States
Norway Jackes1908bronzerowingCanada
Clare Jacobs1908bronzepole vaultUnited States
Verner Järvinen1908bronzediscus throw - ancient styleFinland
Hjalmar Johansson1908golddiving - platformSweden
Phyllis Johnson1908silverfigure skatingUnited Kingdom
Banner Johnstone1908goldrowingGreat Britain
Harald Julin1908bronzewater poloSweden
Harald Julin1908bronzeswimming - 100 m freestyleSweden
Daniel Kelly1908silverlong jumpUnited States
Harry Kerr1908bronze3500 m walkAustralasia
Robert Kerr1908gold200 mCanada
Robert Kerr1908bronze100 mCanada
Torsten Kumfeldt1908bronzewater poloSweden
George Larner1908gold10 mile walkUnited Kingdom
George Larner1908gold3500 m walkUnited Kingdom
Edvard Larsen1908bronzetriple jumpNorway
Béla Las-Torres1908silverswimming - 4x200 m freestyle relayHungary
Cornelius Leahy1908silverhigh jumpUnited Kingdom
Eric Lemming1908goldjavelin throw - freestyleSweden
Eric Lemming1908goldjavelin throwSweden
Paul Lizandier1908bronze3 mile teamFrance
Emilio Lunghi1908silver800 mItaly
Garfield MacDonald1908silvertriple jumpCanada
Gilchrist Maclagan1908goldrowingGreat Britain
Karl Malmström1908silverdiving - platformSweden
Matt McGrath1908silverhammer throwUnited States
Herman Meyboom1908silverwater poloBelgium
Frigyes Mezei1908bronzemedley relayHungary(Wiesner)
Albert Michant1908silverwater poloBelgium
József Munk1908silverswimming - 4x200 m freestyle relayHungary
József Nagy1908bronzemedley relayHungary
George Nevinson1908goldwater poloUnited Kingdom
Sybil Fenton Newall1908goldarchery - national roundUnited Kingdom
Otto Nilsson1908bronzejavelin throwSweden
Edward Owen1908silver5 milesUnited Kingdom
Wilfred Pallot1908bronzefield hockeyUnited Kingdom
Joseph Pletinckx1908silverwater poloBelgium
Rodolphe Poma1908silverrowingBelgium
Harry Porter1908goldhigh jumpUnited States
Paul Radmilovic1908goldwater poloUnited Kingdom
Paul Radmilovic1908goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
James Rector1908silver100 mUnited States
Elsa Rendschmidt1908silverfigure skatingGermany
Leslie Rich1908bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Henry B. Richardson1908bronzearchery - York roundUnited States
Major Ritchie1908bronzetennisUnited Kingdom
Major Ritchie1908goldtennisUnited Kingdom
Major Ritchie1908silvertennisUnited Kingdom
Arthur Robertson1908silver3200 m steeplechaseUnited Kingdom
Arthur Robertson1908gold3 mile teamUnited Kingdom
William Robinson1908silverswimming - 200 m breaststrokeUnited Kingdom
Ralph Rose1908goldshot putUnited States
Axel Runström1908bronzewater poloSweden
Arthur Russell1908gold3200 m steeplechaseUnited Kingdom
Ulrich Salchow1908goldfigure skatingSweden
Otto Scheff1908bronzeswimming - 400 m freestyleAustria
Arthur Shaw1908bronze110 m hurdlesUnited States
Melvin Sheppard1908goldmedley relayUnited States
Melvin Sheppard1908gold800 mUnited States
Melvin Sheppard1908gold1500 mUnited States
Martin Sheridan1908bronzelong jump - standingUnited States
Martin Sheridan1908golddiscus throw - ancient styleUnited States
Martin Sheridan1908golddiscus throwUnited States
Pál Simon1908bronzemedley relayHungary
Charles Sydney Smith1908goldwater poloUnited Kingdom
Forrest Smithson1908gold110 m hurdlesUnited States
Bruno Söderström1908bronzepole vaultSweden
István Somodi1908silverhigh jumpHungary
Arvid Spångberg1908bronzediving - platformSweden
Edward Spencer1908bronze10 mile walkUnited Kingdom
Johan Frithiof Svanberg1908bronze5 milesSweden
Madge Syers1908bronzefigure skatingUnited Kingdom
Madge Syers1908goldfigure skatingUnited Kingdom
Henry Taylor1908goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Henry Taylor1908goldswimming - 400 m freestyleUnited Kingdom
Henry Taylor1908goldswimming - 1500 m freestyleUnited Kingdom
John Taylor Jr.1908goldmedley relayUnited States
Thomas Thould1908goldwater poloUnited Kingdom
Jimmy Tremeer1908bronze400 m hurdlesUnited Kingdom
Otto Trieloff1908silvermedley relayGermany
Herbert Trube1908silver3 mile teamUnited States
Konstantinos Tsiklitiras1908silverlong jump - standingGreece
Konstantinos Tsiklitiras1908silverhigh jump - standingGreece
Bertrand Turnbull1908bronzefield hockeyUnited Kingdom
Louis Vernet1908silverarchery - continental style 50 mFrance
Emil Voigt1908gold5 milesUnited Kingdom
Reginald Walker1908gold100 mSouth Africa
Cornelius Walsh1908bronzehammer throwCanada
Gottlob Walz1908bronzediving - springboardGermany
Ernest Webb1908silver3500 m walkUnited Kingdom
Ernest Webb1908silver10 mile walkUnited Kingdom
Gunnar Wennerström1908bronzewater poloSweden
George Wilkinson1908goldwater poloUnited Kingdom
Harold A. Wilson1908silver1500 mUnited Kingdom
Imre Zachár1908silverswimming - 4x200 m freestyle relayHungary
Albert Zürner1908golddiving - springboardGermany
Georg Åberg1912bronzelong jumpSweden
Georg Åberg1912silvertriple jumpSweden
Ben Adams1912silverhigh jump - standingUnited States
Ben Adams1912bronzelong jump - standingUnited States
Platt Adams1912silverlong jump - standingUnited States
Platt Adams1912goldhigh jump - standingUnited States
Margarete Adler1912bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayAustria
Erik Adlerz1912golddiving - platformSweden
Erik Adlerz1912golddiving - plain highSweden
Ejler Allert1912goldrowingDenmark
Erik Almlöf1912bronzetriple jumpSweden
Fernando Altimani1912bronze10 km walkItaly
Hjalmar Andersson1912silvercross country individualSweden
Hjalmar Andersson1912goldcross country teamSweden
Robert Andersson1912silverwater poloSweden
Vilhelm Andersson1912silverwater poloSweden
William Applegarth1912bronze200 mUnited Kingdom
William Applegarth1912gold4x100 m relayUnited Kingdom
Harry Babcock1912goldpole vaultUnited States
Walter Bathe1912goldswimming - 400 m breaststrokeGermany
Walter Bathe1912goldswimming - 200 m breaststrokeGermany
Sydney Battersby1912bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Kurt Behrens1912bronzediving - springboardGermany
Isaac Bentham1912goldwater poloUnited Kingdom
Erik Bergqvist1912silverwater poloSweden
Tell Berna1912gold3000 m teamUnited States
Ferdinand Bie1912goldpentathlonNorway
Gustaf Blomgren1912bronzediving - platformSweden
Leslie Boardman1912goldswimming - 4x200 m freestyle relayAustralasia
Victor Boin1912bronzewater poloBelgium
George Bonhag1912gold3000 m teamUnited States
Jean Bouin1912silver5000 mFrance
Hanns Braun1912silver400 mGermany
Bror Brenner1912silversailingFinland
Calvin Bricker1912silverlong jumpCanada
Charles Bugbee1912goldwater poloUnited Kingdom
Beaufort Burdekin1912silverrowingGreat Britain
Richard Byrd1912silverdiscus throwUnited States
Malcolm Champion1912goldswimming - 4x200 m freestyle relayAustralasia
Clarence Childs1912bronzehammer throwUnited States
Ejgil Clemmensen1912bronzerowingDenmark
Torleiv Corneliussen1912goldsailingNorway
George Cornet1912goldwater poloUnited Kingdom
William Cottrill1912bronze3000 m teamUnited Kingdom
Félicien Courbet1912bronzewater poloBelgium
Percy Courtman1912bronzeswimmingUnited Kingdom
Ralph Craig1912gold200 mUnited States
Ralph Craig1912gold100 mUnited States
Victor d'Arcy1912gold4x100 m relayUnited Kingdom
Ira Davenport1912bronze800 mUnited States
James Donahue1912silverpentathlonUnited States
Herman Donners1912bronzewater poloBelgium
Waltraud Dressel1912silverswimming - 4x100 m freestyle relayGermany
Herbert Drury1912bronzeartistic gymnasticsUnited Kingdom
James Duncan1912bronzediscus throwUnited States
Fanny Durack1912goldswimming - 100 m freestyleAustralasia
Albert Durant1912bronzewater poloBelgium
Hugh Durant1912bronzeshootingUnited Kingdom
Hugh Durant1912bronzeshootingUnited Kingdom
John Eke1912bronzecross country individualSweden
John Eke1912goldcross country teamSweden
Jalmari Eskola1912silvercross country teamFinland
Otto Fahr1912silverswimming - 100 m backstrokeGermany
Pierre Failliot1912silver4x400 m relayFrance
Jennie Fletcher1912bronzeswimming - 100 m freestyleUnited Kingdom
Jennie Fletcher1912goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
Bror Fock1912silver3000 m teamSweden
William Foster1912bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Samu Fóti1912silverartistic gymnasticsHungary
Bernard Franklin1912bronzeartistic gymnasticsUnited Kingdom
Nils Frykberg1912silver3000 m teamSweden
Duncan Gillis1912silverhammer throwCanada
Christian Gitsham1912silvermarathonSouth Africa
Ernest Glover1912bronzecross country teamUnited Kingdom
George Goulding1912gold10 km walkCanada
Ephraim Graham1912bronzeequestrianUnited States
Oscar Grégoire1912bronzewater poloBelgium
Max Gumpel1912silverwater poloSweden
Paul Günther1912golddiving - springboardGermany
Albert Gutterson1912goldlong jumpUnited States
William Halpenny1912bronzepole vaultCanada
Pontus Hansson1912silverwater poloSweden
Harold Hardwick1912goldswimming - 4x200 m freestyle relayAustralasia
Harold Hardwick1912bronzeswimming - 400 m freestyleAustralasia
Harold Hardwick1912bronzeswimming - 1500 m freestyleAustralasia
John Hatfield1912bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
John Hatfield1912silverswimming - 400 m freestyleUnited Kingdom
John Hatfield1912silverswimming - 1500 m freestyleUnited Kingdom
Martin Hawkins1912bronze110 m hurdlesUnited States
Cecil Healy1912silverswimming - 100 m freestyleAustralasia
Cecil Healy1912goldswimming - 4x200 m freestyle relayAustralasia
Harry Hebner1912silverswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Harry Hebner1912goldswimming - 100 m backstrokeUnited States
Arnfinn Heje1912goldsailingNorway
Ernest Henley1912bronze4x400 m relayUnited Kingdom
Thor Henning1912silverswimming - 400 m breaststrokeSweden
Frederick Hibbins1912bronzecross country teamUnited Kingdom
Arthur Edwin Hill1912goldwater poloUnited Kingdom
George Hodgson1912goldswimming - 400 m freestyleCanada
George Hodgson1912goldswimming - 1500 m freestyleCanada
Gösta Holmér1912bronzedecathlonSweden
George Horine1912bronzehigh jumpUnited States
Jarl Hulldén1912bronzesailingFinland
Frederick Humphreys1912bronzecross country teamUnited Kingdom
Kenneth Huszagh1912bronzeswimming - 100 m freestyleUnited States
Kenneth Huszagh1912silverswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
George Hutson1912bronze3000 m teamUnited Kingdom
George Hutson1912bronze5000 mUnited Kingdom
Arnold Jackson1912gold1500 mUnited Kingdom
David Jacobs1912gold4x100 m relayUnited Kingdom
John Jansson1912bronzediving - plain highSweden
Greta Johansson1912golddiving - platformSweden
Hjalmar Johansson1912silverdiving - plain highSweden
Harald Julin1912silverwater poloSweden
Duke Kahanamoku1912silverswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Duke Kahanamoku1912goldswimming - 100 m freestyleUnited States
Paul Kellner1912bronzeswimming - 100 m backstrokeGermany
Frederick Kelly1912gold110 m hurdlesUnited States
Abel Kiviat1912gold3000 m teamUnited States
Abel Kiviat1912silver1500 mUnited States
Mór Kóczán1912bronzejavelin throwHungary
Hannes Kolehmainen1912silverteam cross countryFinland
Hannes Kolehmainen1912gold10000 mFinland
Hannes Kolehmainen1912goldindividual cross countryFinland
Hannes Kolehmainen1912gold5000 mFinland
Torsten Kumfeldt1912silverwater poloSweden
Charles Lelong1912silver4x400 m relayFrance
Eric Lemming1912goldjavelin throwSweden
Hans Liesche1912silverhigh jumpGermany
Ed Lindberg1912gold4x400 m relayUnited States
Ed Lindberg1912bronze400 mUnited States
Knut Lindberg1912silver4x100 m relaySweden
Gustaf Lindblom1912goldtriple jumpSweden
Donald Lippincott1912silver200 mUnited States
Donald Lippincott1912bronze100 mUnited States
Alvin Loftes1912bronzecycling - roadUnited States
Charles Lomberg1912silverdecathlonSweden
Hans Luber1912silverdiving - springboardGermany
Frank Lukeman1912bronzepentathlonCanada
Karl Luther1912silver4x100 m relaySweden
Wilhelm Lützow1912silverswimming - 200 m breaststrokeGermany
Henry Macintosh1912gold4x100 m relayUnited Kingdom
Emil Magnusson1912bronzediscus throw - both handsSweden
Kurt Paul Malisch1912bronzeswimming - 200 m breaststrokeGermany
Walden Martin1912bronzecycling - roadUnited States
Ken McArthur1912goldmarathonSouth Africa
Patrick McDonald1912silvershot put - both handsUnited States
Patrick McDonald1912goldshot putUnited States
Perry McGillivray1912silverswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Matt McGrath1912goldhammer throwUnited States
Ted Meredith1912gold4x400 m relayUnited States
Ted Meredith1912gold800 mUnited States
Ervin Mészáros1912goldfencingHungary
Ervin Mészáros1912bronzefencingHungary
Herman Meyboom1912bronzewater poloBelgium
Alvah Meyer1912silver100 mUnited States
Klara Milch1912bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayAustria
Ivan Möller1912silver4x100 m relaySweden
Isabella Moore1912goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
William Moore1912bronze3000 m teamUnited Kingdom
Frank Murphy1912bronzepole vaultUnited States
Frank Nelson1912silverpole vaultUnited States
George Nicol1912bronze4x400 m relayUnited Kingdom
Elmer Niklander1912silverdiscus throw - both handsFinland
Elmer Niklander1912bronzeshot put - both handsFinland
Thorild Olsson1912silver3000 m teamSweden
Frithjof Olstad1912bronzerowingNorway
Louise Otto1912silverswimming - 4x100 m freestyle relayGermany
Edward Owen1912bronze3000 m teamUnited Kingdom
Mabel Parton1912bronzetennisUnited Kingdom
Urho Peltonen1912bronzejavelin throw - both handsFinland
Ture Persson1912silver4x100 m relaySweden
Joseph Pletinckx1912bronzewater poloBelgium
Cyril Porter1912bronze3000 m teamUnited Kingdom
Reginald Potts1912bronzeartistic gymnasticsUnited Kingdom
Charles Poulenard1912silver4x400 m relayFrance
Horatio Poulter1912bronzeshootingUnited Kingdom
Horatio Poulter1912bronzeshootingUnited Kingdom
Paul Radmilovic1912goldwater poloUnited Kingdom
Lisa Regnell1912silverdiving - platformSweden
Charles Reidpath1912gold4x400 m relayUnited States
Charles Reidpath1912gold400 mUnited States
Alma Richards1912goldhigh jumpUnited States
Ralph Rose1912goldshot put - both handsUnited States
Ralph Rose1912silvershot putUnited States
Grete Rosenberg1912silverswimming - 4x100 m freestyle relayGermany
Julius Saaristo1912silverjavelin throwFinland
Julius Saaristo1912goldjavelin throw - both handsFinland
Eino Sandelin1912bronzesailingFinland
Robert Schurrer1912silver4x400 m relayFrance
Louis Scott1912gold3000 m teamUnited States
Cyril Seedhouse1912bronze4x400 m relayUnited Kingdom
Melvin Sheppard1912silver800 mUnited States
Melvin Sheppard1912gold4x400 m relayUnited States
Väinö Siikaniemi1912silverjavelin throw - both handsFinland
Charles Sydney Smith1912goldwater poloUnited Kingdom
James Soutter1912bronze4x400 m relayUnited Kingdom
Annie Speirs1912goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
Irene Steer1912goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
Albin Stenroos1912silvercross country teamFinland
Albin Stenroos1912bronze10000 mFinland
Josephine Sticker1912bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayAustria
Hermine Stindt1912silverswimming - 4x100 m freestyle relayGermany
Gaston Strobino1912bronzemarathonUnited States
Norman Taber1912gold3000 m teamUnited States
Norman Taber1912bronze1500 mUnited States
Armas Taipale1912golddiscus throwFinland
Armas Taipale1912golddiscus throw - both handsFinland
Henry Taylor1912bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Josef Ternström1912goldcross country teamSweden
Lewis Tewanina1912silver10000 mUnited States
Jim Thorpe1912goldpentathlonUnited States
Jim Thorpe1912golddecathlonUnited States
Konstantinos Tsiklitiras1912bronzehigh jump - standingGreece
Konstantinos Tsiklitiras1912goldlong jump - standingGreece
Bertil Uggla1912bronzepole vaultSweden
Ernest Webb1912silver10 km walkUnited Kingdom
James Wendell1912silver110 m hurdlesUnited States
Isabelle White1912bronzediving - platformUnited Kingdom
Lawrence Whitney1912bronzeshot putUnited States
Ernst Wide1912silver3000 m teamSweden
Hugo Wieslander1912golddecathlonSweden
George Wilkinson1912goldwater poloUnited Kingdom
Marc Wright1912silverpole vaultUnited States
Wilhelmina Wylie1912silverswimming - 100 m freestyleAustralasia
Bertha Zahourek1912bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayAustria
John Zander1912silver3000 m teamSweden
Albert Zürner1912silverdiving - platformGermany
Arvo Aaltonen1920bronzeswimming - 200 m breaststrokeFinland
Arvo Aaltonen1920bronzeswimming - 400 m breaststrokeFinland
Erik Abrahamsson1920bronzelong jumpSweden
Erik Adlerz1920silverdiving - platformSweden
John Ainsworth-Davis1920gold4x400 m relayUnited Kingdom
Émile Ali-Kahn1920silver4x100 m relayFrance
Alphonse Allaert1920goldarchery - moving target 50 m, teamBelgium
Alphonse Allaert1920silverarchery - moving target 28 m, teamBelgium
Alphonse Allaert1920goldarchery - moving target 33 m, teamBelgium
Erik Almlöf1920bronzetriple jumpSweden
Ernesto Ambrosini1920bronze3000 m steeplechaseItaly
Erik Andersson1920bronzewater poloSweden
Robert Andersson1920bronzewater poloSweden
Vilhelm Andersson1920bronzewater poloSweden
Géo André1920bronze4x400 m relayFrance
Harold Annison1920bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayUnited Kingdom
Beatrice Armstrong1920silverdiving - platformUnited Kingdom
Valerio Arri1920bronzemarathonItaly
Nils Backlund1920bronzewater poloSweden
Eric Backman1920bronzecross country teamSweden
Eric Backman1920silvercross country individualSweden
Eric Backman1920bronze5000 mSweden
Eric Backman1920bronze3000 m teamSweden
Louis Balbach1920bronzediving - springboardUnited States
Harold Barron1920silver110 m hurdlesUnited States
René Bauwens1920silverwater poloBelgium
Frank Beaurepaire1920silverswimming - 4x200 m freestyle relayAustralia
Frank Beaurepaire1920bronzeswimming - 1500 m freestyleAustralia
Basil Bennett1920bronzehammer throwUnited States
Aina Berg1920bronzeswimming - 4x100 m freestyle relaySweden
Erik Bergqvist1920bronzewater poloSweden
Halvor Birkeland1920goldsailingNorway
Ethelda Bleibtrey1920goldswimming - 400 m freestyleUnited States
Ethelda Bleibtrey1920goldswimming - 100 m freestyleUnited States
Ethelda Bleibtrey1920goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited States
Charles Edward Blewitt1920silver3000 m teamUnited Kingdom
Gérard Blitz1920silverwater poloBelgium
Gérard Blitz1920bronzeswimming - 100 m backstrokeBelgium
Maurice Blitz1920silverwater poloBelgium
Everett Bradley1920silverpentathlonUnited States
Hal Brown1920gold3000 m teamUnited States
Julien Brule1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Julien Brule1920goldarchery - moving target 50 mFrance
Julien Brule1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Julien Brule1920silverarchery - moving target 33 mFrance
Julien Brule1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Alexia Bryn1920silverfigure skatingNorway
Yngvar Bryn1920silverfigure skatingNorway
Charles Bugbee1920goldwater poloUnited Kingdom
Guy Butler1920gold4x400 m relayUnited Kingdom
Guy Butler1920silver400 mUnited Kingdom
Édouard Candeveau1920bronzerowingSwitzerland
Stefanie Clausen1920golddiving - platformDenmark
Edmond Cloetens1920goldarchery - large fixed targetBelgium
Edmond Cloetens1920goldarchery - small fixed target, teamBelgium
Edmond Cloetens1920goldarchery - large fixed target, teamBelgium
Florimond Cornellie1920goldsailingBelgium
Henry Dafel1920silver4x400 m relaySouth Africa
William Henry Dean1920goldwater poloUnited Kingdom
Piet de Brouwer1920goldarchery - moving target 28 m, teamNetherlands
Edmond De Knibber1920goldarchery - moving target 50 m, teamBelgium
Edmond De Knibber1920silverarchery - moving target 28 m, teamBelgium
Edmond De Knibber1920goldarchery - moving target 33 m, teamBelgium
Louis Delcon1920goldarchery - moving target 50 m, teamBelgium
Louis Delcon1920silverarchery - moving target 28 m, teamBelgium
Louis Delcon1920goldarchery - moving target 33 m, teamBelgium
Maurice Delvart1920bronze4x400 m relayFrance
Jérôme De Mayer1920silverarchery - moving target 28 m, teamBelgium
Jérôme De Mayer1920goldarchery - moving target 50 m, teamBelgium
Jérôme De Mayer1920goldarchery - moving target 33 m, teamBelgium
August Desch1920bronze400 m hurdlesUnited States
André Devaux1920bronze4x400 m relayFrance
Pierre Dewin1920silverwater poloBelgium
Erminio Dones1920silverrowingItaly
Ivan Dresser1920gold3000 m teamUnited States
Steen Due1920silverfield hockeyDenmark
Albert Durant1920silverwater poloBelgium
Earl Eby1920silver800 mUnited States
Harry Edward1920bronze200 mUnited Kingdom
Harry Edward1920bronze100 mUnited Kingdom
Bo Ekelund1920bronzehigh jumpSweden
Hilding Ekman1920bronzecross country teamSweden
Nils Engdahl1920bronze400 mSweden
Léon Epin1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Léon Epin1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Léon Epin1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Frands Faber1920silverfield hockeyDenmark
Pascal Fauvel1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Pascal Fauvel1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Pascal Fauvel1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Gaston Féry1920bronze4x400 m relayFrance
Louis Fierens1920goldarchery - moving target 50 m, teamBelgium
Louis Fierens1920silverarchery - moving target 28 m, teamBelgium
Louis Fierens1920goldarchery - moving target 33 m, teamBelgium
Firmin Flamand1920bronzearchery - large fixed targetBelgium
Firmin Flamand1920goldarchery - large fixed target, teamBelgium
Firmin Flamand1920goldarchery - small fixed target, teamBelgium
Patrick Flynn1920silver3000 m steeplechaseUnited States
Frank Foss1920goldpole vaultUnited States
Ugo Frigerio1920gold10 km walkItaly
Ugo Frigerio1920gold3000 m walkItaly
Paul Gailly1920silverwater poloBelgium
Gerry Geran1920silverice hockeyUnited States
Domenico Giambonini1920bronzeshootingSwitzerland
Frank "Moose" Goheen1920silverice hockeyUnited States
Gillis Grafström1920goldfigure skatingSweden
Cecil Griffiths1920gold4x400 m relayUnited Kingdom
Eugène Grisot1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Eugène Grisot1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Eugène Grisot1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Irene Guest1920silverswimming - 100 m freestyleUnited States
Irene Guest1920goldswimming - 4x100 m freestyle relayUnited States
Joseph Guillemot1920gold5000 mFrance
Joseph Guillemot1920silver10000 mFrance
Max Gumpel1920bronzewater poloSweden
Charles Gunn1920bronze10 km walkUnited Kingdom
Jane Gylling1920bronzeswimming - 4x100 m freestyle relaySweden
Darcy Hadfield1920bronzerowingNew Zealand
Haldor Halderson1920goldice hockeyCanada
Brutus Hamilton1920silverdecathlonUnited States
Pontus Hansson1920bronzewater poloSweden
William Harris1920bronzeswimming - 100 m freestyleUnited States
Henry Hay1920silverswimming - 4x200 m freestyle relayAustralia
Anton Hegarty1920silvercross country teamUnited Kingdom
Thor Henning1920silverswimming - 200 m breaststrokeSweden
Thor Henning1920silverswimming - 400 m breaststrokeSweden
William Herald1920silverswimming - 4x200 m freestyle relayAustralia
Joseph Hermans1920bronzearchery - small fixed targetBelgium
Joseph Hermans1920goldarchery - large fixed target, teamBelgium
Joseph Hermans1920goldarchery - small fixed target, teamBelgium
Albert Hill1920gold800 mUnited Kingdom
Albert Hill1920silver3000 m teamUnited Kingdom
Albert Hill1920gold1500 mUnited Kingdom
Percy Hodge1920gold3000 m steeplechaseUnited Kingdom
Agne Holmström1920bronze4x100 m relaySweden
Ludowika Jakobsson1920goldfigure skatingFinland
Hilda James1920silverswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
Petter Jamvold1920goldsailingNorway
Folke Jansson1920silvertriple jumpSweden
John Jansson1920bronzediving - plain highSweden
Constance Jeans1920silverswimming - 4x100 m freestyle relayUnited Kingdom
Paavo Johansson1920bronzejavelin throwFinland(Jaale)
Carl Johnson1920silverlong jumpUnited States
Phyllis Johnson1920bronzefigure skatingUnited Kingdom
Christopher Jones1920goldwater poloUnited Kingdom
Harald Julin1920bronzewater poloSweden
Paal Kaasen1920goldsailingNorway
Duke Kahanamoku1920goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Duke Kahanamoku1920goldswimming - 100 m freestyleUnited States
Pua Kealoha1920silverswimming - 100 m freestyleUnited States
Pua Kealoha1920goldswimming - 4x200 m freestyle relayUnited States
Warren Kealoha1920goldswimming - 100 m backstrokeUnited States
Raymond Kegeris1920silverswimming - 100 m backstrokeUnited States
Morris Kirksey1920silver100 mUnited States
Morris Kirksey1920gold4x100 m relayUnited States
Hannes Kolehmainen1920goldmarathonFinland
Teodor Koskenniemi1920goldcross country teamFinland
Louis Kuehn1920golddiving - springboardUnited States
Torsten Kumfeldt1920bronzewater poloSweden
Hugo Lahtinen1920bronzepentathlonFinland
Richmond Landon1920goldhigh jumpUnited States
Ludy Langer1920silverswimming - 400 m freestyleUnited States
Willis A. Lee1920goldshootingUnited States
Willis A. Lee1920goldshootingUnited States
Willis A. Lee1920goldshootingUnited States
Willis A. Lee1920goldshootingUnited States
Willis A. Lee1920goldshootingUnited States
Willis A. Lee1920silvershootingUnited States
Willis A. Lee1920bronzeshootingUnited States
Eero Lehtonen1920goldpentathlonFinland
Paul Leroy1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Paul Leroy1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Paul Leroy1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Heikki Liimatainen1920goldcross country teamFinland
Heikki Liimatainen1920bronzecross country individualFinland
Carl Johan Lind1920bronze56 lb weight throwSweden
Carl Johan Lind1920silverhammer throwSweden
Robert Lindsay1920gold4x400 m relayUnited Kingdom
Harry B. Liversedge1920bronzeshot putUnited States
Frank Loomis1920gold400 m hurdlesUnited States
Vilém Loos1920bronzeice hockeyCzechoslovakia
René Lorain1920silver4x100 m relayFrance
Jüri Lossmann1920silvermarathonEstonia
Helge Løvland1920golddecathlonNorway
Sven Lundgren1920bronze3000 m teamSweden
Arthur Mabellon1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Arthur Mabellon1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Arthur Mabellon1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15      Next Page        14,860 results (this is page 1 of 15)