Olympic Medalists

The modern Olympic Games are an international sporting event held once every four years. The first summer games were held in 1896, with a winter competition added in 1924. This is a list of athletes who have been awarded medals. At this point, the list is not complete.
     More Options
 
 
 
 
 
 
 
NameYearMedalEventCountryOther Names
Kirsten Emmelmann1988bronze4x400 m relayEast Germany
Kornelia Ender1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Kornelia Ender1972silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Kornelia Ender1972silverswimming - 200 m medleyEast Germany
Kornelia Ender1976silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Kornelia Ender1976goldswimming - 200 m freestyleEast Germany
Kornelia Ender1976goldswimming - 100 m freestyleEast Germany
Kornelia Ender1976goldswimming - 100 m butterflyEast Germany
Kornelia Ender1976goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Ortrun Enderlein1964goldlugeEast Germany
Petra Felke1988goldjavelin throwEast Germany(Meier)
Ellen Fiedler1988bronze400 m hurdlesEast Germany
Wolfram Fiedler1972bronzelugeEast Germany
Wolfram Fiedler1972bronzelugeEast Germany
Birgit Fischer1980goldcanoe sprintEast Germany
Birgit Fischer1988silvercanoe sprintEast Germany
Birgit Fischer1988goldcanoe sprintEast Germany
Birgit Fischer1988goldcanoe sprintEast Germany
Thomas Flemming1988silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Thomas Flemming1988bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Hartmut Flöckner1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Jörg Freimuth1980bronzehigh jumpEast Germany
Peter Frenkel1972gold20 km walkEast Germany
Peter Frenkel1976bronze20 km walkEast Germany
Heike Friedrich1988silverswimming - 400 m freestyleEast Germany
Heike Friedrich1988goldswimming - 200 m freestyleEast Germany
Ruth Fuchs1972goldjavelin throwEast Germany
Ruth Fuchs1976goldjavelin throwEast Germany
Diana Gansky1988silverdiscus throwEast Germany
Hartwig Gauder1980gold50 km walkEast Germany
Hartwig Gauder1988bronze50 km walkEast Germany
Ilse Geisler1964silverlugeEast Germany
Ines Geissler1980goldswimming - 200 m butterflyEast Germany
Carsta Genäuß1980goldcanoe sprintEast Germany
Ute Geweniger1980goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Ute Geweniger1980goldswimming - 100 m breaststrokeEast Germany
Bernhard Glass1980goldlugeEast Germany
Maxi Gnauck1980goldgymnasticsEast Germany
Maxi Gnauck1980silvergymnasticsEast Germany
Maxi Gnauck1980bronzegymnasticsEast Germany
Maxi Gnauck1980bronzegymnasticsEast Germany
Marlies Göhr1976gold4x100 m relayEast Germany(Oelsner)
Marlies Göhr1980gold4x100 m relayEast Germany(Oelsner)
Marlies Göhr1980silver100 mEast Germany(Oelsner)
Marlies Göhr1988silver4x100 m relayEast Germany(Oelsner)
Detlev Grabs1980silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Horst-Günter Gregor1968silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Margitta Gummel1968goldshot putEast Germany(Helmbold)
Margitta Gummel1972silvershot putEast Germany(Helmbold)
Dettlef Günther1976goldlugeEast Germany
Karin Guthke1980bronzediving - springboardEast Germany
Heiko Habermann1988bronzerowingEast Germany
Norbert Hahn1976goldlugeEast Germany
Norbert Hahn1980goldlugeEast Germany
Wolfgang Hanisch1980bronzejavelin throwEast Germany
Wilfried Hartung1972bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Christina Heinich1972silver4x100 m relayEast Germany
Martina Hellmann1988golddiscus throwEast Germany
Rüdiger Helm1976bronzecanoe sprintEast Germany
Rüdiger Helm1976bronzecanoe sprintEast Germany
Rüdiger Helm1976goldcanoe sprintEast Germany
Rüdiger Helm1980goldcanoe sprintEast Germany
Rüdiger Helm1980bronzecanoe sprintEast Germany
Rüdiger Helm1980goldcanoe sprintEast Germany
Claudia Hempel1976silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Egon Henninger1968silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Christine Herbst1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Jens-Peter Herold1988bronze1500 mEast Germany
Achim Hill1964silverrowingEast Germany
Lars Hinneburg1988bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Gabriele Hinzmann1976bronzediscus throwEast Germany
Falk Hoffmann1980golddiving - platformEast Germany
Gunhild Hoffmeister1972bronze800 mEast Germany
Gunhild Hoffmeister1972silver1500 mEast Germany
Gunhild Hoffmeister1976silver1500 mEast Germany
Christoph Höhne1968gold50 km walkEast Germany
Ute Hommola1980bronzejavelin throwEast Germany
Siegbert Horn1972goldcanoe slalomEast Germany
Silke Hörner1988goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Silke Hörner1988goldswimming - 200 m breaststrokeEast Germany
Silke Hörner1988bronzeswimming - 100 m breaststrokeEast Germany
Horst Hörnlein1972goldlugeEast Germany(Hömlein)
Sarina Hülsenbeck1980goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Daniela Hunger1988goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Daniela Hunger1988bronzeswimming - 400 m medleyEast Germany
Daniela Hunger1988goldswimming - 200 m medleyEast Germany
Evelin Jahl1976golddiscus throwEast Germany(Schlaak)
Evelin Jahl1980golddiscus throwEast Germany(Schlaak)
Marina Janicke1972bronzediving - springboardEast Germany
Marina Janicke1972bronzediving - platformEast Germany
Martina Jäschke1980golddiving - platformEast Germany
Sabine John1988silverheptathlonEast Germany
Stefan Junge1972silverhigh jumpEast Germany
Dagmar Käsling1972gold4x400 m relayEast Germany
Klaus Katzur1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Evelyn Kaufer1972silver4x100 m relayEast Germany
Jutta Kirst1980bronzehigh jumpEast Germany
Ina Kleber1980silverswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Christiane Knacke1980bronzeswimming - 100 m butterflyEast Germany
Andreas Knebel1980silver4x400 m relayEast Germany
Beate Koch1988bronzejavelin throwEast Germany
Marita Koch1980silver4x400 m relayEast Germany
Marita Koch1980gold400 mEast Germany
Christa Köhler1976silverdiving - springboardEast Germany
Manfred Kokot1976silver4x100 m relayEast Germany
Bärbel Köster1976bronzecanoe sprintEast Germany
Rosemarie Kother-Gabriel1976bronzeswimming - 200 m butterflyEast Germany
Barbara Krause1980goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Barbara Krause1980goldswimming - 200 m freestyleEast Germany
Barbara Krause1980goldswimming - 100 m freestyleEast Germany
Roswitha Krause1968silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Barbara Krug1980silver4x400 m relayEast Germany
Patrick Kühl1988silverswimming - 200 m medleyEast Germany
Rita Kühne1972gold4x400 m relayEast Germany
Andreas Kunz1968bronzenordic combinedEast Germany
Hansjörg Kunze1988bronze5000 mEast Germany
Klaus-Dieter Kurrat1976silver4x100 m relayEast Germany
Marita Lange1968silvershot putEast Germany
Christine Laser1976silverpentathlonEast Germany(Bodner)
Christina Lathan1976gold4x400 m relayEast Germany(Brehmer)
Christina Lathan1976silver400 mEast Germany(Brehmer)
Christina Lathan1980silver4x400 m relayEast Germany(Brehmer)
Christina Lathan1980bronze400 mEast Germany(Brehmer)
Helma Lehmann1976goldrowingEast Germany
Eckhard Leue1980bronzecanoe sprintEast Germany
Helga Lindner1968silverswimming - 200 m butterflyEast Germany
Sven Lodziewski1988silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Gabriele Löwe1980silver4x400 m relayEast Germany
Doris Maletzki1976gold4x400 m relayEast Germany
Steffi Martin1984goldlugeEast Germany(Walter)
Steffi Martin1988goldlugeEast Germany(Walter)
Roland Matthes1968silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Roland Matthes1968goldswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Roland Matthes1968goldswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Roland Matthes1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Roland Matthes1972bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Roland Matthes1972goldswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Roland Matthes1972goldswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Roland Matthes1976bronzeswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Katrin Meissner1988bronzeswimming - 50 m freestyleEast Germany
Katrin Meissner1988goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Katrin Meissner1988goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Caren Metschuck1980goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Caren Metschuck1980goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Caren Metschuck1980silverswimming - 100 m freestyleEast Germany
Caren Metschuck1980goldswimming - 100 m butterflyEast Germany
Lothar Milde1968silverdiscus throwEast Germany
Anke Möhring1988bronzeswimming - 400 m freestyleEast Germany
Silke Möller1988silver4x100 m relayEast Germany
Jens Müller1988goldlugeEast Germany
Jens Müller1998bronzelugeEast Germany
Romy Müller1980gold4x100 m relayEast Germany
Thomas Munkelt1980gold110 m hurdlesEast Germany
Kathrin Neimke1988silvershot putEast Germany
Kersten Neisser1980goldrowingEast Germany
Dagmar Neubauer1988bronze4x400 m relayEast Germany
Kathleen Nord1988goldswimming - 200 m butterflyEast Germany
Wolfgang Nordwig1968bronzepole vaultEast Germany
Wolfgang Nordwig1972goldpole vaultEast Germany
Ute Oberhoffner1984bronzelugeEast Germany(Weiss)
Ute Oberhoffner1988silverlugeEast Germany(Weiss)
Kristin Otto1988goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Kristin Otto1988goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Kristin Otto1988goldswimming - 100 m freestyleEast Germany
Kristin Otto1988goldswimming - 100 m butterflyEast Germany
Kristin Otto1988goldswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Kristin Otto1988goldswimming - 50 m freestyleEast Germany
Frank Paschek1980silverlong jumpEast Germany
Gabriele Perthes1968silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Jörg Pfeifer1976silver4x100 m relayEast Germany
Frank Pfütze1980silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Eckehard Pietzsch1972silvervolleyballEast Germany
Jochen Pietzsch1984bronzelugeEast Germany
Jochen Pietzsch1988goldlugeEast Germany
Cornelia Polit1980silverswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Andrea Pollack1976silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Andrea Pollack1976goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Andrea Pollack1976goldswimming - 200 m butterflyEast Germany
Andrea Pollack1976silverswimming - 100 m butterflyEast Germany
Andrea Pollack1980goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Andrea Pollack1980silverswimming - 100 m butterflyEast Germany
Burglinde Pollak1972bronzepentathlonEast Germany
Burglinde Pollak1976bronzepentathlonEast Germany
Ramona Portwich1988goldcanoe sprintEast Germany
Petra Priemer1976silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Petra Priemer1976silverswimming - 100 m freestyleEast Germany
Martina Pröeber1980silverdiving - springboardEast Germany
Margitta Pufe1980bronzeshot putEast Germany
Roger Pyttel1980bronzeswimming - 200 m butterflyEast Germany
Roger Pyttel1980silverswimming - 100 m butterflyEast Germany
Hans-Georg Reimann1972bronze20 km walkEast Germany
Hans-Georg Reimann1976silver20 km walkEast Germany
Sybille Reinhardt1980goldrowingEast Germany
Rica Reinisch1980goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Rica Reinisch1980goldswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Rica Reinisch1980goldswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Dirk Richter1988bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Ulrike Richter1976goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Ulrike Richter1976goldswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Ulrike Richter1976goldswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Petra Riedel1980bronzeswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Brigitte Rohde1976gold4x400 m relayEast Germany
Ute Rührold1972silverlugeEast Germany
Ute Rührold1976silverlugeEast Germany
Jochen Sachse1972silverhammer throwEast Germany
Frank Schaffer1980silver4x400 m relayEast Germany
Frank Schaffer1980bronze400 mEast Germany
Johanna Schaller1976gold100 m hurdlesEast Germany(Klier)
Johanna Schaller1980silver100 m hurdlesEast Germany(Klier)
Christian Schenk1988golddecathlonEast Germany
Petra Schersing1988bronze4x400 m relayEast Germany(Müller)
Petra Schersing1988silver400 mEast Germany(Müller)
Bettina Schmidt1984silverlugeEast Germany
Carmela Schmidt1980bronzeswimming - 400 m freestyleEast Germany
Carmela Schmidt1980bronzeswimming - 200 m freestyleEast Germany
Cerstin Schmidt1988bronzelugeEast Germany
Wolfgang Schmidt1976silverdiscus throwEast Germany
Uta Schmuck1968silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Petra Schneider1980goldswimming - 400 m medleyEast Germany
Petra Schneider1980silverswimming - 400 m freestyleEast Germany
Siegfried Schneider1972silvervolleyballEast Germany
Sybille Schönrock1980silverswimming - 200 m butterflyEast Germany
Jürgen Schult1988golddiscus throwEast Germany
Margit Schumann1972bronzelugeEast Germany
Margit Schumann1976goldlugeEast Germany
Dietmar Schwarz1972bronzerowingEast Germany
Elke Sehmisch1972silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Helga Seidler1972gold4x400 m relayEast Germany
Gloria Siebert1988silver100 m hurdlesEast Germany
Birte Siech1988goldrowingEast Germany
Siegrun Siegl1976goldpentathlonEast Germany
Cornelia Sirch1988bronzeswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Cornelia Sirch1988bronzeswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Ilona Slupianek1980goldshot putEast Germany(Schoknecht)
Melitta Sollmann1980silverlugeEast Germany
Renate Stecher1972silver4x100 m relayEast Germany
Renate Stecher1972gold200 mEast Germany
Renate Stecher1972gold100 mEast Germany
Renate Stecher1976bronze200 mEast Germany
Renate Stecher1976silver100 mEast Germany
Renate Stecher1976gold4x100 m relayEast Germany
Sabine Steinbach1968bronzeswimming - 400 m medleyEast Germany
Manuela Stellmach1988goldswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Manuela Stellmach1988bronzeswimming - 200 m freestyleEast Germany
Jürgen Straub1980silver1500 mEast Germany
Annegret Strauch1988goldrowingEast Germany
Astrid Strauss1988silverswimming - 800 m freestyleEast Germany
Ellen Streidt1976gold4x400 m relayEast Germany(Stropahl)
Ellen Streidt1976bronze400 mEast Germany(Stropahl)
Rainer Strohbach1980silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Bärbel Struppert1972silver4x100 m relayEast Germany
Ulrike Tauber1976goldswimming - 400 m medleyEast Germany
Ulrike Tauber1976silverswimming - 200 m butterflyEast Germany
Klaus Thiele1980silver4x400 m relayEast Germany
Alexander Thieme1976silver4x100 m relayEast Germany
Petra Thümer1976goldswimming - 800 m freestyleEast Germany
Petra Thümer1976goldswimming - 400 m freestyleEast Germany
Dörte Thümmler1988bronzegymnasticsEast Germany
Ulf Timmermann1988goldshot putEast Germany
Jacqueline Todten1972silverjavelin throwEast Germany
Birgit Treiber1976silverswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Birgit Treiber1976silverswimming - 100 m backstrokeEast Germany
Birgit Treiber1980bronzeswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Lutz Unger1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Lutz Unger1972bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Renate Vogel1972silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Angela Voigt1976goldlong jumpEast Germany
Torsten Voss1988silverdecathlonEast Germany
Christine Wachtel1988silver800 mEast Germany
Christiane Wartenberg1980silver1500 mEast Germany(Stoll)
Frank Wartenberg1976bronzelong jumpEast Germany
Gudrun Wegner1972bronzeswimming - 400 m freestyleEast Germany
Birte Weigang1988goldswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Birte Weigang1988silverswimming - 200 m butterflyEast Germany
Birte Weigang1988silverswimming - 100 m butterflyEast Germany
Ronald Weigel1988silver50 km walkEast Germany
Ronald Weigel1988silver20 km walkEast Germany
Gerd Wessig1980goldhigh jumpEast Germany
Gabriele Wetzko1968silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Gabriele Wetzko1972silverswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Frank Wiegand1968silverswimming - 4x100 m medley relayEast Germany
Roland Wieser1980bronze20 km walkEast Germany
Bärbel Wöckel1976gold4x100 m relayEast Germany(Eckert)
Bärbel Wöckel1976gold200 mEast Germany(Eckert)
Bärbel Wöckel1980gold4x100 m relayEast Germany(Eckert)
Bärbel Wöckel1980gold200 mEast Germany(Eckert)
Sigrun Wodars1988gold800 mEast Germany
Jörg Woithe1980silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Jörg Woithe1980goldswimming - 100 m freestyleEast Germany
Brigitte Wujak1980silverlong jumpEast Germany
Monika Zehrt1972gold4x400 m relayEast Germany
Monika Zehrt1972gold400 mEast Germany
Steffen Zesner1988silverswimming - 4x200 m freestyle relayEast Germany
Steffen Zesner1988bronzeswimming - 4x100 m freestyle relayEast Germany
Kathrin Zimmermann1988silverswimming - 200 m backstrokeEast Germany
Elfi Zinn1976bronze800 mEast Germany
Roswietha Zobelt1976goldrowingEast Germany
Roswietha Zobelt1980goldrowingEast Germany
Jefferson Pérez1996gold20 km walkEcuador
Jefferson Pérez2008silver20 km walkEcuador
Alaaeldin Abouelkassem2012silverfencingEgypt
Karam Gaber2004goldGreco-Roman wrestlingEgypt
Karam Gaber2012silverGreco-Roman wrestlingEgypt
Farid Simaika1928bronzediving - springboardEgypt
Farid Simaika1928silverdiving - platformEgypt
Zersenay Tadese2004bronze10000 mEritrea
Aleksei Budõlin2000bronzejudoEstonia
Tõnu Endrekson2008silverrowingEstonia
Gerd Kanter2008golddiscus throwEstonia
Gerd Kanter2012bronzediscus throwEstonia
Aleksander Kolmpere1924bronzedecathlonEstonia(Klumberg)
Jüri Lossmann1920silvermarathonEstonia
Jaak Mae2002bronzecross-country skiingEstonia
Heiki Nabi2012silverGreco-Roman wrestlingEstonia
Erki Nool2000golddecathlonEstonia
Indrek Pertelson2000bronzejudoEstonia
Indrek Pertelson2004bronzejudoEstonia
Alfred Schmidt1920silverweightliftingEstonia(Sillak)
Kristina Šmigun-Vähi2006goldcross-country skiingEstonia
Kristina Šmigun-Vähi2006goldcross-country skiingEstonia
Kristina Šmigun-Vähi2010silvercross-country skiingEstonia
Kaspar Taimsoo2016bronzerowingEstonia
Aleksander Tammert2004bronzediscus throwEstonia
Voldemar Väli1928goldGreco-Roman wrestlingEstonia
Voldemar Väli1936bronzeGreco-Roman wrestlingEstonia
Addis Abebe1992bronze10000 mEthiopia
Gezahegne Abera2000goldmarathonEthiopia
Sofia Assefa2012bronze3000 m steeplechaseEthiopia
Fita Bayisa1992bronze5000 mEthiopia
Kenenisa Bekele2004silver5000 mEthiopia
Kenenisa Bekele2004gold10000 mEthiopia
Kenenisa Bekele2008gold5000 mEthiopia
Kenenisa Bekele2008gold10000 mEthiopia
Tariku Bekele2012bronze10000 mEthiopia
Abebe Bikila1960goldmarathonEthiopia
Abebe Bikila1964goldmarathonEthiopia
Ejegayehu Dibaba2004silver10000 mEthiopia(Keneni)
Dejen Gebremeskel2012silver5000 mEthiopia
Haile Gebrselassie1996gold10000 mEthiopia
Haile Gebrselassie2000gold10000 mEthiopia
Tiki Gelana2012goldmarathonEthiopia
Tsegaye Kebede2008bronzemarathonEthiopia
Mohamed Kedir1980bronze10000 mEthiopia
Meseret Defar2004gold5000 mEthiopia(Tola)
Meseret Defar2008bronze5000 mEthiopia(Tola)
Meseret Defar2012gold5000 mEthiopia(Tola)
Assefa Mezgebu2000bronze10000 mEthiopia
Fatuma Roba1996goldmarathonEthiopia
Sileshi Sihine2004silver10000 mEthiopia
Sileshi Sihine2008silver10000 mEthiopia
Tirunesh Dibaba2004bronze5000 mEthiopia(Kenene)
Tirunesh Dibaba2008gold5000 mEthiopia(Kenene)
Tirunesh Dibaba2008gold10000 mEthiopia(Kenene)
Tirunesh Dibaba2012bronze5000 mEthiopia(Kenene)
Tirunesh Dibaba2012gold10000 mEthiopia(Kenene)
Tesfaye Tola2000bronzemarathonEthiopia
Derartu Tulu1992gold10000 mEthiopia
Derartu Tulu2000gold10000 mEthiopia
Derartu Tulu2004bronze10000 mEthiopia
Eshetu Tura1980bronze3000 m steeplechaseEthiopia
Gete Wami1996bronze10000 mEthiopia
Gete Wami2000bronze5000 mEthiopia
Gete Wami2000silver10000 mEthiopia
Mamo Wolde1968goldmarathonEthiopia
Mamo Wolde1968silver10000 mEthiopia
Mamo Wolde1972bronzemarathonEthiopia
Million Wolde2000gold5000 mEthiopia
Miruts Yifter1972bronze10000 mEthiopia
Miruts Yifter1980gold5000 mEthiopia
Miruts Yifter1980gold10000 mEthiopia
Arvo Aaltonen1920bronzeswimming - 200 m breaststrokeFinland
Arvo Aaltonen1920bronzeswimming - 400 m breaststrokeFinland
Juhamatti Aaltonen2014bronzeice hockeyFinland
Mika Alatalo1994bronzeice hockeyFinland
Toimi Alatalo1960goldcross-country skiingFinland
Ove Andersen1928bronze3000 m steeplechaseFinland
Arvo Askola1936silver10000 mFinland
Aleksander Barkov, Jr.2014bronzeice hockeyFinland
Sulo Bärlund1936silvershot putFinland
Aki Berg1998bronzeice hockeyFinland
Aki Berg2006silverice hockeyFinland
Eero Berg1924goldcross country teamFinland
Eero Berg1924bronze10000 mFinland
Bror Brenner1912silversailingFinland
Arto Bryggare1984bronze110 m hurdlesFinland
Jalmari Eskola1912silvercross country teamFinland
Ismo Falck1992silverarchery - teamFinland
Valtteri Filppula2010bronzeice hockeyFinland
Sari Fisk1998bronzeice hockeyFinland
Mikael Granlund2014bronzeice hockeyFinland
Tuomas Grönman1998bronzeice hockeyFinland
Veikko Hakulinen1952goldcross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1956goldcross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1956silvercross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1956silvercross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1960silvercross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1960bronzecross-country skiingFinland
Veikko Hakulinen1960goldcross-country skiingFinland
Kalevi Hämäläinen1960goldcross-country skiingFinland
Kauko Hänninen1956bronzerowingFinland
Kirsi Hänninen1998bronzeice hockeyFinland
Arsi Harju2000goldshot putFinland
Arto Härkönen1984goldjavelin throwFinland
Heikki Hasu1948goldcross-country skiingFinland
Heikki Hasu1952goldcross-country skiingFinland
Heikki Hasu1952silvercross-country skiingFinland
Voitto Hellsten1956bronze400 mFinland
Raimo Helminen1988silverice hockeyFinland
Raimo Helminen1994bronzeice hockeyFinland
Raimo Helminen1998bronzeice hockeyFinland
Jukka Hentunen2006silverice hockeyFinland
Mirja Hietamies1952silvercross-country skiingFinland(Eteläpää)
Mirja Hietamies1956goldcross-country skiingFinland(Eteläpää)
Juuso Hietanen2014bronzeice hockeyFinland
Yrjö Hietanen1952goldcanoe sprintFinland
Yrjö Hietanen1952goldcanoe sprintFinland
Jenni Hiirikoski2010bronzeice hockeyFinland
Gunnar Höckert1936gold5000 mFinland
Venla Hovi2010bronzeice hockeyFinland
Väinö Huhtala1960goldcross-country skiingFinland
Väinö Huhtala1964silvercross-country skiingFinland
Jarl Hulldén1912bronzesailingFinland
Satu Huotari1998silverice hockeyFinland
Eija Hyytiäinen1984bronzecross-country skiingFinland
Toivo Hyytiäinen1952bronzejavelin throwFinland
Johanna Ikonen1998bronzeice hockeyFinland
Jarkko Immonen2010bronzeice hockeyFinland
Jarkko Immonen2014bronzeice hockeyFinland
Volmari Iso-Hollo1932gold3000 m steeplechaseFinland
Volmari Iso-Hollo1932silver10000 mFinland
Volmari Iso-Hollo1936gold3000 m steeplechaseFinland
Volmari Iso-Hollo1936bronze10000 mFinland
Jari Isometsä1992bronzecross-country skiingFinland
Jari Isometsä1994bronzecross-country skiingFinland
Jari Isometsä1998bronzecross-country skiingFinland
Ludowika Jakobsson1920goldfigure skatingFinland
Ludowika Jakobsson1924silverfigure skatingFinland
Kalle Jalkanen1936goldcross-country skiingFinland
Akilles Järvinen1928silverdecathlonFinland
Akilles Järvinen1932silverdecathlonFinland
Matti Järvinen1932goldjavelin throwFinland
Verner Järvinen1908bronzediscus throw - ancient styleFinland
Sami Jauhojärvi2014goldcross-country skiingFinland
Paavo Johansson1920bronzejavelin throwFinland(Jaale)
Jussi Jokinen2006silverice hockeyFinland
Jussi Jokinen2014bronzeice hockeyFinland
Olli Jokinen2006silverice hockeyFinland
Olli Jokinen2010bronzeice hockeyFinland
Olli Jokinen2014bronzeice hockeyFinland
Marjatta Kajosmaa1972silvercross-country skiingFinland
Marjatta Kajosmaa1972silvercross-country skiingFinland
Marjatta Kajosmaa1972bronzecross-country skiingFinland
Marjatta Kajosmaa1976silvercross-country skiingFinland
Antti Kalliomäki1976silverpole vaultFinland
Silja Kanerva2012bronzesailingFinland
Tapio Kantanen1972bronze3000 m steeplechaseFinland
Aki Karvonen1984silvercross-country skiingFinland
Aki Karvonen1984bronzecross-country skiingFinland
Aki Karvonen1984bronzecross-country skiingFinland
Veikko Karvonen1956bronzemarathonFinland
Antti Kasvio1992bronzeswimming - 200 m freestyleFinland
Erkki Kataja1948silverpole vaultFinland
Berndt Katter1956bronzemodern pentathlonFinland
Elias Katz1924gold3000 m teamFinland
Elias Katz1924silver3000 m steeplechaseFinland
Esa Keskinen1988silverice hockeyFinland
Esa Keskinen1994bronzeice hockeyFinland
Kalle Kiiskinen2006silvercurlingFinland
Jorma Kinnunen1968silverjavelin throwFinland
Marko Kiprusoff1994bronzeice hockeyFinland
Miikka Kiprusoff2010bronzeice hockeyFinland
Antero Kivi1928silverdiscus throwFinland
Arto Koivisto1976goldcross-country skiingFinland
Arto Koivisto1976bronzecross-country skiingFinland
Mikko Koivu2006silverice hockeyFinland
Mikko Koivu2010bronzeice hockeyFinland
Saku Koivu1994bronzeice hockeyFinland
Saku Koivu1998bronzeice hockeyFinland
Saku Koivu2010bronzeice hockeyFinland
Eero Kolehmainen1952silvercross-country skiingFinland
Hannes Kolehmainen1912silverteam cross countryFinland
Hannes Kolehmainen1912goldindividual cross countryFinland
Hannes Kolehmainen1912gold5000 mFinland
Hannes Kolehmainen1912gold10000 mFinland
Hannes Kolehmainen1920goldmarathonFinland
Leo Komarov2014bronzeice hockeyFinland
Petri Kontiola2014bronzeice hockeyFinland
Urpo Korhonen1952goldcross-country skiingFinland
Tapio Korjus1988goldjavelin throwFinland
Lauri Korpikoski2014bronzeice hockeyFinland
Jorma Kortelainen1956silvercross-country skiingFinland
Teodor Koskenniemi1920goldcross country teamFinland
Sari Krooks1998silverice hockeyFinland
Mira Kuisma2010bronzeice hockeyFinland
Pasi Kuivalainen1994bronzeice hockeyFinland
Lasse Kukkonen2006silverice hockeyFinland
Lasse Kukkonen2010bronzeice hockeyFinland
Lasse Kukkonen2014bronzeice hockeyFinland
Mika Kuusisto1992bronzecross-country skiingFinland
Anne Kyllönen2014silvercross-country skiingFinland
Kyösti Laasonen1972bronzearchery - individualFinland
Krista Lähteenmäki2014silvercross-country skiingFinland
Janne Lahtela1998silverfreestyle skiingFinland
Janne Lahtela2002goldfreestyle skiingFinland
Hugo Lahtinen1920bronzepentathlonFinland
Erkki Laine1988silverice hockeyFinland
Samppa Lajunen1998silverNordic combinedFinland
Samppa Lajunen1998silverNordic combinedFinland
Samppa Lajunen2002goldNordic combinedFinland
Samppa Lajunen2002goldNordic combinedFinland
Samppa Lajunen2002goldNordic combinedFinland
Eeles Landström1960bronzepole vaultFinland
Sanna Lankosaari1998bronzeice hockeyFinland
Harri Larva1928gold1500 mFinland
Janne Laukkanen1994bronzeice hockeyFinland
Janne Laukkanen1998bronzeice hockeyFinland
Teuvo Laukkanen1948silvercross-country skiingFinland
Kalevi Laurila1964silvercross-country skiingFinland
Kalevi Laurila1968bronzecross-country skiingFinland
Jori Lehterä2014bronzeice hockeyFinland
Tero Lehterä1994bronzeice hockeyFinland
Marika Lehtimäki1998bronzeice hockeyFinland
Jere Lehtinen1994bronzeice hockeyFinland
Jere Lehtinen1998bronzeice hockeyFinland
Jere Lehtinen2006silverice hockeyFinland
Jere Lehtinen2010bronzeice hockeyFinland
Lauri Lehtinen1932gold5000 mFinland
Lauri Lehtinen1936silver5000 mFinland
Katja Lehto1998bronzeice hockeyFinland
Eero Lehtonen1920goldpentathlonFinland
Eero Lehtonen1924goldpentathlonFinland
Erkki Lehtonen1988silverice hockeyFinland
Kari Lehtonen2014bronzeice hockeyFinland
Sami Lepistö2010bronzeice hockeyFinland
Sami Lepistö2014bronzeice hockeyFinland
Frej Liewendahl1924gold3000 m teamFinland
Väinö Liikkanen1932silvercross-country skiingFinland
Heikki Liimatainen1920goldcross country teamFinland
Heikki Liimatainen1920bronzecross country individualFinland
Heikki Liimatainen1924goldcross country teamFinland
Kristiina Lillak1984silverjavelin throwFinland
Adolf Lindfors1920goldGreco-Roman wrestlingFinland
Jouko Lindgren1980bronzesailingFinland
Jari Lipponen1992silverarchery - teamFinland
Oiva Lommi1952bronzerowingFinland
Paavo Lonkila1952bronzecross-country skiingFinland
Paavo Lonkila1952goldcross-country skiingFinland
Toivo Loukola1928gold3000 m steeplechaseFinland
Kaarlo Maaninka1980bronze5000 mFinland
Kaarlo Maaninka1980silver10000 mFinland
Olli Määttä2014bronzeice hockeyFinland
Pirkko Määttä1984bronzecross-country skiingFinland
Pirkko Määttä1988bronzecross-country skiingFinland
Mikko Mäkelä1994bronzeice hockeyFinland
Tapio Mäkelä1952silvercross-country skiingFinland
Tapio Mäkelä1952goldcross-country skiingFinland
Wille Mäkelä2006silvercurlingFinland
Martti Marttelin1928bronzemarathonFinland
Päivi Meriluoto-Aaltonen1980bronzearchery - individualFinland
Terhi Mertanen2010bronzeice hockeyFinland
Juha Mieto1976goldcross-country skiingFinland
Juha Mieto1980silvercross-country skiingFinland
Juha Mieto1980silvercross-country skiingFinland
Juha Mieto1980bronzecross-country skiingFinland
Juha Mieto1984bronzecross-country skiingFinland
Rauno Miettinen1972silverNordic combinedFinland
Reijo Mikkolainen1988silverice hockeyFinland
Pirjo Muranen2010bronzecross-country skiingFinland(Manninen)
Sami Mustonen1998bronzefreestyle skiingFinland
Jarmo Myllys1988silverice hockeyFinland
Jarmo Myllys1994bronzeice hockeyFinland
Jarmo Myllys1998bronzeice hockeyFinland
Jonni Myyrä1920goldjavelin throwFinland
Jonni Myyrä1924goldjavelin throwFinland
Pauli Nevala1964goldjavelin throwFinland
Antti-Jussi Niemi2006silverice hockeyFinland
Antti Niemi2014bronzeice hockeyFinland
Minna Nieminen2008silverrowingFinland
Riikka Nieminen1998bronzeice hockeyFinland(Välilä)
Ville Nieminen2006silverice hockeyFinland
Vilho Niittymaa1924silverdiscus throwFinland
Antero Niittymäki2006silverice hockeyFinland
Antero Niittymäki2010bronzeice hockeyFinland
Yrjö Nikkanen1936silverjavelin throwFinland
Elmer Niklander1912bronzeshot put - both handsFinland
Elmer Niklander1912silverdiscus throw - both handsFinland
Elmer Niklander1920silvershot putFinland
Elmer Niklander1920golddiscus throwFinland
Tapani Niku1924bronzecross-country skiingFinland
Iivo Niskanen2014goldcross-country skiingFinland
Kerttu Niskanen2014silvercross-country skiingFinland
Kerttu Niskanen2014silvercross-country skiingFinland
Teppo Numminen1988silverice hockeyFinland
Teppo Numminen1998bronzeice hockeyFinland
Teppo Numminen2006silverice hockeyFinland
Sulo Nurmela1936goldcross-country skiingFinland
Paavo Nurmi1920goldteam cross countryFinland
Paavo Nurmi1920goldindividual cross countryFinland
Paavo Nurmi1920silver5000 mFinland
Paavo Nurmi1920gold10000 mFinland
Paavo Nurmi1924goldteam cross countryFinland
Paavo Nurmi1924goldindividual cross countryFinland
Paavo Nurmi1924gold5000 mFinland
Paavo Nurmi1924gold3000 m teamFinland
Paavo Nurmi1924gold1500 mFinland
Paavo Nurmi1928silver3000 m steeplechaseFinland
Paavo Nurmi1928gold10000 mFinland
Paavo Nurmi1928silver5000 mFinland
Kalevi Oikarainen1968bronzecross-country skiingFinland
Marja-Helena Pälvilä1998bronzeice hockeyFinland
Kaisa Parviainen1948silverjavelin throwFinland
Urho Peltonen1912bronzejavelin throw - both handsFinland
Urho Peltonen1920silverjavelin throwFinland
Ville Peltonen1994bronzeice hockeyFinland
Ville Peltonen1998bronzeice hockeyFinland
Ville Peltonen2006silverice hockeyFinland
Ville Peltonen2010bronzeice hockeyFinland
Eino Penttilä1932bronzejavelin throwFinland
Tuuli Petäjä-Sirén2012silversailingFinland
Antti Pihlström2014bronzeice hockeyFinland
Peetu Piiroinen2010silversnowboardingFinland
Tero Pitkämäki2008bronzejavelin throwFinland
Joni Pitkänen2010bronzeice hockeyFinland
Tomi Poikolainen1980goldarchery - individualFinland
Tomi Poikolainen1992silverarchery - teamFinland
Sirkka Polkunen1956goldcross-country skiingFinland
Ville Pörhölä1920goldshot putFinland
Ville Pörhölä1932silverhammer throwFinland
Mariia Posa2010bronzeice hockeyFinland
Tanja Poutiainen2006silveralpine skiingFinland
Tuula Puputti1998bronzeice hockeyFinland
Eino Purje1928bronze1500 mFinland
Senja Pusula1964bronzecross-country skiingFinland
Anniina Rajahuhta2010bronzeice hockeyFinland
Karoliina Rantamäki1998bronzeice hockeyFinland
Karoliina Rantamäki2010bronzeice hockeyFinland
Heli Rantanen1996goldjavelin throwFinland
Siiri Rantanen1952bronzecross-country skiingFinland
Siiri Rantanen1956goldcross-country skiingFinland
Siiri Rantanen1960bronzecross-country skiingFinland
Jari Räsänen1992bronzecross-country skiingFinland
Jari Räsänen1994bronzecross-country skiingFinland
Tuukka Rask2014bronzeice hockeyFinland
Eino Rastas1924goldcross country teamFinland
Noora Räty2010bronzeice hockeyFinland
Seppo Räty1988bronzejavelin throwFinland
Seppo Räty1992silverjavelin throwFinland
Seppo Räty1996bronzejavelin throwFinland
Tapio Rautavaara1948goldjavelin throwFinland
Tiia Reima1998bronzeice hockeyFinland
Sami Repo1998bronzecross-country skiingFinland
Hilkka Riihivuori1972silvercross-country skiingFinland
Hilkka Riihivuori1976silvercross-country skiingFinland
Hilkka Riihivuori1980silvercross-country skiingFinland
Hilkka Riihivuori1980silvercross-country skiingFinland
Katja Riipi1998bronzeice hockeyFinland
Kimmo Rintanen1998bronzeice hockeyFinland
Ville Ritola1924silver5000 mFinland
Ville Ritola1924gold3000 m teamFinland
Ville Ritola1924gold10000 mFinland
Ville Ritola1928silver10000 mFinland
Ville Ritola1928gold5000 mFinland
Marjut Rolig1992goldcross-country skiingFinland
Marjut Rolig1992silvercross-country skiingFinland
Mikko Ronkainen2006silverfreestyle skiingFinland
Enni Rukajärvi2014silversnowboardingFinland
Eeva Ruoppa1960bronzecross-country skiingFinland
Reijo Ruotsalainen1988silverice hockeyFinland
Antti Ruuskanen2012bronzejavelin throwFinland
Jarkko Ruutu2006silverice hockeyFinland
Jarkko Ruutu2010bronzeice hockeyFinland
Tuomo Ruutu2010bronzeice hockeyFinland
Tuomo Ruutu2014bronzeice hockeyFinland
Sauli Rytky1948silvercross-country skiingFinland
Aino-Kaisa Saarinen2010bronzecross-country skiingFinland
Aino-Kaisa Saarinen2010bronzecross-country skiingFinland
Aino-Kaisa Saarinen2014silvercross-country skiingFinland
Mari Saarinen2010bronzeice hockeyFinland
Simo Saarinen1988silverice hockeyFinland
Veli Saarinen1932goldcross-country skiingFinland
Veli Saarinen1932bronzecross-country skiingFinland
Julius Saaristo1912goldjavelin throw - both handsFinland
Julius Saaristo1912silverjavelin throwFinland
Sylvi Saimo1952goldcanoe sprintFinland
Ilmari Salminen1936gold10000 mFinland
Sakari Salminen2014bronzeice hockeyFinland
Päivi Salo1998bronzeice hockeyFinland
Sami Salo2006silverice hockeyFinland
Sami Salo2010bronzeice hockeyFinland
Sami Salo2014bronzeice hockeyFinland
Teemu Salo2006silvercurlingFinland
Eino Sandelin1912bronzesailingFinland
Virpi Sarasvuo2006bronzecross-country skiingFinland
Virpi Sarasvuo2010bronzecross-country skiingFinland
Teemu Selänne1998bronzeice hockeyFinland
Teemu Selänne2006silverice hockeyFinland
Teemu Selänne2010bronzeice hockeyFinland
Teemu Selänne2014bronzeice hockeyFinland
Eino Seppälä1924gold3000 m teamFinland
Jani Sievinen1996silverswimming - 200 m medleyFinland
Väinö Siikaniemi1912silverjavelin throw - both handsFinland
Hannu Siitonen1976silverjavelin throwFinland
Väinö Sipilä1924goldcross country teamFinland
Matti Sippala1932silverjavelin throwFinland
Liisa-Maria Sneck1998bronzeice hockeyFinland
Pasi Sormunen1994bronzeice hockeyFinland
Albin Stenroos1912silvercross country teamFinland
Albin Stenroos1912bronze10000 mFinland
Albin Stenroos1924goldmarathonFinland
Liisa Suihkonen1976silvercross-country skiingFinland
Kai Suikkanen1988silverice hockeyFinland
Ari Sulander1998bronzeice hockeyFinland
Armas Taipale1912golddiscus throw - both handsFinland
Armas Taipale1912golddiscus throwFinland
Armas Taipale1920silverdiscus throwFinland
Hannu Taipale1968bronzecross-country skiingFinland
Sameli Tala1924gold3000 m teamFinland
Jukka Tammi1988silverice hockeyFinland
Jukka Tammi1994bronzeice hockeyFinland
Jukka Tammi1998bronzeice hockeyFinland
Saija Tarkki2010bronzeice hockeyFinland
Clas Thunberg1924goldspeed skatingFinland
Clas Thunberg1924goldspeed skatingFinland
Clas Thunberg1924goldspeed skatingFinland
Clas Thunberg1924silverspeed skatingFinland
Clas Thunberg1924bronzespeed skatingFinland
Clas Thunberg1928goldspeed skatingFinland
Clas Thunberg1928goldspeed skatingFinland
Arto Tiainen1964silvercross-country skiingFinland
Arto Tiainen1964bronzecross-country skiingFinland
Juha Tiainen1984goldhammer throwFinland
Esa Tikkanen1998bronzeice hockeyFinland
Kimmo Timonen1998bronzeice hockeyFinland
Kimmo Timonen2006silverice hockeyFinland
Kimmo Timonen2010bronzeice hockeyFinland
Kimmo Timonen2014bronzeice hockeyFinland
Armas Toivonen1932bronzemarathonFinland
Kalervo Toivonen1936bronzejavelin throwFinland
Kaarlo Tuominen1936silver3000 m steeplechaseFinland
Minttu Tuominen2010bronzeice hockeyFinland
Saara Tuominen2010bronzeice hockeyFinland
Vilho Tuulos1920goldtriple jumpFinland
Vilho Tuulos1924bronzetriple jumpFinland
Vilho Tuulos1928bronzetriple jumpFinland
Markku Uusipaavalniemi2006silvercurlingFinland
Ossi Väänänen2006silverice hockeyFinland
Ossi Väänänen2014bronzeice hockeyFinland
Jorma Valkama1956bronzelong jumpFinland
Pekka Vasala1972gold1500 mFinland
Sami Vatanen2014bronzeice hockeyFinland
Arvo Viitanen1956silvercross-country skiingFinland
Lasse Virén1972gold5000 mFinland
Lasse Virén1972gold10000 mFinland
Lasse Virén1976gold5000 mFinland
Lasse Virén1976gold10000 mFinland
Hannu Virta1994bronzeice hockeyFinland
Lauri Virtanen1932bronze5000 mFinland
Lauri Virtanen1932bronze10000 mFinland
Marjo Voutilainen2010bronzeice hockeyFinland
Erik Wilén1924silver400 m hurdlesFinland
Mikaela Wulff2012bronzesailingFinland
Juha Ylönen1998bronzeice hockeyFinland
Paavo Yrjölä1928golddecathlonFinland
Saku Koivu2006silverice hockeyFinlandi
Luc Abalo2008goldhandballFrance
Luc Abalo2012goldhandballFrance
William Accambray2012goldhandballFrance
Yannick Agnel2012silverswimmingFrance
Yannick Agnel2012goldswimmingFrance
Yannick Agnel2012goldswimmingFrance
Émile Ali-Kahn1920silver4x100 m relayFrance
Olivier Allamand1992silverfreestyle skiingFrance
Géo André1908silverhigh jumpFrance
Géo André1920bronze4x400 m relayFrance
Georges André1908silverhigh jumpFrance
Virginie Arnold2008bronzearchery - teamFrance
Christine Arron2004bronze4x100 m relayFrance
Jacky Avril1992bronzecanoe slalomFrance
Mehdi Baala2008bronze1500 mFrance
Coralie Balmy2012bronzeswimmingFrance
Roger Bambuck1968bronze4x100 m relayFrance
Xavier Barachet2012goldhandballFrance
André Barrais1948silverbasketballFrance
Pascal Barré1980bronze4x100 m relayFrance
Patrick Barré1980bronze4x100 m relayFrance
Grégory Baugé2008silvercycling - trackFrance
Grégory Baugé2012silvercycling - trackFrance
Grégory Baugé2012silvercycling - trackFrance
Jean-Guillaume Béatrix2014bronzebiathlonFrance
Clémence Beikes2012silverbasketballFrance
Julien Benneteau2012bronzetennisFrance
Alain Bernard2008bronzeswimmingFrance
Alain Bernard2008silverswimmingFrance
Alain Bernard2008goldswimmingFrance
Alain Bernard2012goldswimmingFrance
Joseph Bernardo1948bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Joseph Bernardo1952bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Gilles Bertould1972bronze4x400 m relayFrance
J. Bertrand1900silverswimming - 200 m teamFrance
R. Bertrand1924goldwater poloFrance
Colette Besson1968gold400 mFrance
Jim Bilba2000silverbasketballFrance
Jean Boiteux1952bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Jean Boiteux1952goldswimming - 400 m freestyleFrance
Yann Bonato2000silverbasketballFrance
Charlotte Bonnet2012bronzeswimmingFrance
Michel Bonnevie1948silverbasketballFrance
Paul Bontemps1924bronze3000 m steeplechaseFrance
Jean Bouin1912silver5000 mFrance
Mickaël Bourgain2004bronzecycling - trackFrance
Mickaël Bourgain2008bronzecycling - trackFrance
Frédérick Bousquet2008silverswimming - 4x100 m freestyle relayFrance
Arnaud Bovolenta2014silverfreestyle skiingFrance
Gilbert Bozon1952silverswimming - 100 m backstrokeFrance
Julie Bresset2012goldcycling - mountain bikeFrance
Julien Brule1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Julien Brule1920goldarchery - moving target 50 mFrance
Julien Brule1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Julien Brule1920silverarchery - moving target 33 mFrance
Julien Brule1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Anselme Brusa1932bronzerowingFrance
André Buffière1948silverbasketballFrance
Émile Bulteel1928bronzewater poloFrance
William Burgess1900bronzewater poloFrance
Gustave Cabaret1908bronzearchery - continental style 50 mFrance
Victor Cadet1900silverswimming - 200 m teamFrance
Jacques Carette1972bronze4x400 m relayFrance
Christine Caron1964silverswimming - 100 m backstrokeFrance
Stéphan Caron1988bronzeswimming - 100 m freestyleFrance
Stéphan Caron1992bronzeswimming - 100 m freestyleFrance
André Castanet1900silver5000 m teamFrance
Émile Champion1900silvermarathonFrance
Albert Champoudry1900silver5000 m teamFrance
Jean-Frédéric Chapuis2014goldfreestyle skiingFrance
Germain Chardin2008bronzerowingFrance
Germain Chardin2012silverrowingFrance
Michèle Chardonnet1984bronze100 m hurdlesFrance
Jean Chastanié1900bronze3000 m steeplechaseFrance
Jean Chastanié1900silver5000 m teamFrance
Robert Chef d'Hôtel1948silver4x400 m relayFrance
Patrick Chila2000bronzetable tennisFrance
René Chocat1948silverbasketballFrance
Bryan Coquard2012silvercycling - trackFrance
René Cornu1948bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Eugène Coulon1900bronzewater poloFrance
Henri Cuvelier1928bronzewater poloFrance
Michaël D'Almeida2012silvercycling - trackFrance
Albert Deborgies1924goldwater poloFrance
Lucie Décosse2008silverjudoFrance
Lucie Décosse2012goldjudoFrance
Alphonse Decuyper1900bronzewater poloFrance
Virginie Dedieu2000bronzesynchronized swimmingFrance
Louis Bonniot de Fleurac1908bronze3 mile teamFrance
Noël Delberghe1924goldwater poloFrance
Frédéric Delcourt1984silverswimming - 200 m backstrokeFrance
Jocelyn Delecour1964bronze4x100 m relayFrance
Jocelyn Delecour1968bronze4x100 m relayFrance
Henri Deloge1900silver5000 m teamFrance
Maurice Delvart1920bronze4x400 m relayFrance
René Dérency1948silverbasketballFrance
Maurice Desaymonnet1948silverbasketballFrance
Robert Desmettre1924goldwater poloFrance
André Devaux1920bronze4x400 m relayFrance
Charles Devendeville1900goldswimming - underwaterFrance
Marcel Devenot1900bronzewater poloFrance
Jennifer Digbeu2012silverbasketballFrance
Didier Dinart2008goldhandballFrance
Didier Dinart2012goldhandballFrance
Makan Dioumassi2000silverbasketballFrance
Sophie Dodemont2008bronzearchery - teamFrance
Lucien Dolquès1924bronzecross country teamFrance
Joseph Dreher1908bronze3 mile teamFrance
Guy Drut1972silver110 m hurdlesFrance
Guy Drut1976gold110 m hurdlesFrance
Hugues Duboscq2004bronzeswimming - 100 m breaststrokeFrance
Hugues Duboscq2008bronzeswimming - 200 m breaststrokeFrance
Hugues Duboscq2008bronzeswimming - 100 m breaststrokeFrance
Paul Dujardin1924goldwater poloFrance
Paul Dujardin1928bronzewater poloFrance
Céline Dumerc2012silverbasketballFrance
Maryvonne Dupureur1964silver800 mFrance
Robin Duvillard2014bronzecross-country skiingFrance
Boughèra El Ouafi1928goldmarathonFrance
Gévrise Émane2012bronzejudoFrance
Aldo Eminente1952bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Léon Epin1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Léon Epin1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Léon Epin1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Franck Esposito1992bronzeswimming - 200 m butterflyFrance
Tony Estanguet2000goldcanoe slalomFrance
Tony Estanguet2004goldcanoe slalomFrance
Tony Estanguet2012goldcanoe slalomFrance
Ophélie-Cyrielle Étienne2012bronzeswimmingFrance
André Even1948silverbasketballFrance
Pierre Failliot1912silver4x400 m relayFrance
Jean Fardelle1900bronzewater poloFrance
Margaux Farrell2012bronzeswimmingFrance
André Fasani1924goldwater poloFrance
Pascal Fauvel1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Pascal Fauvel1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Pascal Fauvel1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Eugène Favier1900bronzewater poloFrance
Sylviane Félix2004bronze4x100 m relayFrance
Gérard Fenouil1968bronze4x100 m relayFrance
Émilie Fer2012goldcanoe slalomFrance
Jérôme Fernandez2008goldhandballFrance
Jérôme Fernandez2012goldhandballFrance
Gaston Féry1920bronze4x400 m relayFrance
Solenne Figuès2004bronzeswimming - 200 m freestyleFrance
Émile Fisseux1900bronzearchery - au cordon doré 50 mFrance
Sébastien Flute1992goldarchery - individualFrance
Laurent Foirest2000silverbasketballFrance
Sébastien Foucras1998silverfreestyle skiingFrance
Marceau Fourcade1936bronzerowingFrance
Martin Fourcade2010silverbiathlonFrance
Martin Fourcade2014goldbiathlonFrance
Martin Fourcade2014silverbiathlonFrance
Myriam Fox-Jerusalmi1996bronzecanoe slalomFrance
Thierry Gadou2000silverbasketballFrance
Jean-Marc Gaillard2014bronzecross-country skiingFrance
Jean Galfione1996goldpole vaultFrance
Richard Gasquet2012bronzetennisFrance
Jean-Philippe Gatien1992silvertable tennisFrance
Jean-Philippe Gatien2000bronzetable tennisFrance
Paul Genevay1964bronze4x100 m relayFrance
Bertrand Gille2008goldhandballFrance
Bertrand Gille2012goldhandballFrance
Guillaume Gille2008goldhandballFrance
Guillaume Gille2012goldhandballFrance
Fabien Gilot2008silverswimmingFrance
Fabien Gilot2012goldswimmingFrance
Patricia Girard1996bronze100 m hurdlesFrance
Maurice Girardot1948silverbasketballFrance
Priscilla Gneto2012bronzejudoFrance
Céline Goberville2012silvershootingFrance
Élodie Godin2012silverbasketballFrance
Émilie Gomis2012silverbasketballFrance
Anne-Caroline Graffe2012silvertaekwondoFrance
Eugène Grisot1908goldarchery - continental style 50 mFrance
Eugène Grisot1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Eugène Grisot1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Eugène Grisot1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Sandrine Gruda2012silverbasketballFrance
Émile Grumiaux1900goldarchery - à la pyramideFrance
Steeve Guénot2008goldGreco-Roman wrestlingFrance
Steeve Guénot2012bronzeGreco-Roman wrestlingFrance
Michaël Guigou2008goldhandballFrance
Michaël Guigou2012goldhandballFrance
Lucien Guiguet1968bronzemodern pentathlonFrance
Joseph Guillemot1920gold5000 mFrance
Joseph Guillemot1920silver10000 mFrance
Fernand Guillou1948silverbasketballFrance
Marcel Hansenne1948bronze800 mFrance
Marlène Harnois2012bronzetaekwondoFrance
Ignace Heinrich1948silverdecathlonFrance
Henri Helle1900silverarchery - au chapelet 50 mFrance
Henri Hérouin1900goldarchery - au cordon doré 50 mFrance
Gaston Heuet1924bronzecross country teamFrance
Maurice Hochepied1900silverswimming - 200 m teamFrance
Victor Hochepied1900silverswimming - 200 m teamFrance
Samuel Honrubia2012goldhandballFrance
Philippe Houben1900bronzeswimming - 200 m teamFrance
Muriel Hurtis-Houairi2004bronze4x100 m relayFrance
Alexandre Jany1948bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Alexandre Jany1952bronzeswimming - 4x200 m freestyle relayFrance
Michel Jazy1960silver1500 mFrance
Guillaume Joli2012goldhandballFrance
Cyril Julian2000silverbasketballFrance
Nikola Karabatić2008goldhandballFrance
Nikola Karabatić2012goldhandballFrance
Daouda Karaboué2008goldhandballFrance
Daouda Karaboué2012goldhandballFrance
Jules Keignaert1928bronzewater poloFrance
Naman Keïta2004bronze400 m hurdlesFrance
Francis Kerbiriou1972bronze4x400 m relayFrance
Jean Kerebel1948silver4x400 m relayFrance
Marion Laborde2012silverbasketballFrance
Jules Ladoumègue1928silver1500 mFrance
Bernard Laidebeur1964bronze4x100 m relayFrance
Jean Lasquin1924goldwater poloFrance
Louis Laufray1900bronzewater poloFrance
André Lauseig1924bronzecross country teamFrance
Henri Lauvaux1924bronzecross country teamFrance
Renaud Lavillenie2012goldpole vaultFrance
Edwige Lawson-Wade2012silverbasketballFrance
Mylène Lazare2012bronzeswimmingFrance
Laëtitia Le Corguillé2008silvercycling - BMXFrance
Clément Lefert2012goldswimmingFrance
Clément Lefert2012silverswimmingFrance
Fabien Lefèvre2004bronzecanoe slalomFrance
Fabien Lefèvre2008silvercanoe slalomFrance
Ugo Legrand2012bronzejudoFrance
Charles Lelong1912silver4x400 m relayFrance
Florence Lepron2012silverbasketballFrance
Leriche1900bronzewater poloFrance
Albin Lermusiaux1896bronze1500 mFrance
Paul Leroy1920silverarchery - moving target 50 m, teamFrance
Paul Leroy1920silverarchery - moving target 33 m, teamFrance
Paul Leroy1920bronzearchery - moving target 28 m, teamFrance
Georges Leuillieux1900bronzeswimming - 200 m teamFrance